نرم افزار یا برنامه چیست؟

نرم افزار یا برنامه چیست؟ | شرکت طراحي سايت بهپردازن

نرم افزار يا software چيست؟

نرم افزار مجموعه‌اي از داده ها يا دستورالعمل هاي رايانه اي است که به کامپيوتر نحوه کار را مي گويد. اين در مقابل سخت افزار که سيستم از آن ساخته شده قرار گرفته و در واقع کار را انجام مي دهد. کليه اطلاعات پردازش شده توسط سيستم ها ، برنامه ها و داده هاي رايانه اي، مربوط به نرم افزار است. نرم افزار به طور معمول در يک دستگاه حافظه بلند مدت خارجي ، مانند هارد ديسک يا ديسک مغناطيسي ذخيره مي شود. هنگام استفاده از برنامه، رايانه آن را فراخوانده و دستورالعمل ها را به طور موقت در حافظه دسترسي تصادفي (RAM) قرار مي دهد.
در مقابل، برنامه ها و رويه هاي نرم افزاري فقط خواندني ((ROMبراي هميشه در حافظه کامپيوتر ذخيره مي شوند که ميان افزار يا "نرم افزار سخت" ناميده مي شوند.
 
 

نرم افزار شامل چه بخشهايي است؟

نرم افزار رايانه اي شامل برنامه هاي رايانه اي، کتابخانه ها و داده هاي غير اجرايي مرتبط مانند اسناد آنلاين يا رسانه هاي ديجيتال است. به مجموعه دستورالعمل هايي که سخت افزار رايانه را براي انجام کاري هدايت مي کند، برنامه يا برنامه نرم افزاري مي گويند. سخت افزار و نرم افزار کامپيوتر به يکديگر احتياج دارند و و از طريق هردوي آنها است که سيستم کاربردي ميشود و به طور واقعي نمي توان به تنهايي از آنها استفاده کرد.
 
 
 
مطالب بيشتر: انواع مدل‌هاي بهبودسازي نرم افزار چيست؟
 
 
 

انواع نرم افزار

نرم افزارها به دو نوع اصلي تقسيم ميشوند:
1.نرم افزارهاي کاربردي application software    
2. نرم افزارهاي سيستمي    system software
 

1. نرم افزارهاي کاربردي: 

نرم افزار کاربردي، برنامه هاي مورد استفاده ي کاربر بوده و رايانه را به سمت اجراي دستورات داده شده توسط کاربر هدايت مي کند توسط توسط برنامه نويسان حرفه اي و با توجه به نياز مخاطبين ايجاد مي گردد. ممکن است گفته شود شامل هر برنامه اي است که داده ها را براي کاربر پردازش مي کند. بنابراين نرم افزار کاربردي شامل پردازنده هاي کلمه، صفحات گسترده، مديريت پايگاه داده، نرم افزارهاي چندرسانه اي، آموزشي و مرجع، گرافيکي، مرورگر وب و بسياري ديگر از برنامه ها است.

-نرم افزارصفحات گسترده: 

به صفحات سلول‌بندي شده که در ساده کردن ورود اطلاعات و انجام محاسبات رياضي ميتوانند کاربرد داشته باشند گفته ميشود. از صفحات گسترده ميتوان به نرم افزارهاي اکسل و SPSS  اشاره کرد. در نرم‌افزارهاي صفحه گسترده ميتوان داده‌ها را به صورت سطر و ستون وارد کرد. بعد از وارد کردن داده‌ها عملياتي همانند محاسبات، مرتب‌سازي و فيلتر نمودن، چاپ و نمودارهايي نيز براساس آن‌ها ايجاد نمود.
 
 

2. نرم افزارهاي سيستمي:

نرم افزار سيستم، عملکرد داخلي رايانه را عمدتا از طريق سيستم عامل کنترل مي کند همچنين کار سخت‌افزار و ديگر برنامه‌ها را هماهنگ کرده و وسايل جانبي مانند مانيتور ، چاپگرها و دستگاه هاي ذخيره را نيز کنترل مي کند.

- سيستم عامل چيست؟

سيستم عامل يا Operating System(OS)  نرم‌افزار اصلي‌اي است که سخت‌افزار کامپيوتر و ساير نرم‌افزارهاي موجود روي کامپيوتر را مديريت مي‌کند. که رابط بين سخت افزار و نرم افزار کامپيوتر مي باشد. که شامل ويندوزهاي مايکروسافت، اپل و.. ميشوند همچنين تلفن هاي همراه نيز داراي سيستم عامل مي باشند.
سيستم عامل ها انواع مختلفي دارند از جمله: سيستم عامل سرور، توزيع شده، چند وظيفه اي و چند پردازنده.
 
 
 

سطوح نرم افزارها

بيشتر نرم افزارها به زبان هاي برنامه نويسي سطح بالا نوشته شده اند. براي برنامه نويسان راحت تر و کارآمدتر هستند زيرا به زبان هاي طبيعي نزديکتر از زبان هاي ماشين هستند. زبانهاي سطح بالا با استفاده از کامپايلر يا مفسر يا ترکيبي از اين دو به زبان ماشين ترجمه مي شوند. همچنين ممکن است نرم افزار به زبان مونتاژ سطح پايين نوشته شود ، که مطابقت زيادي با دستورالعمل هاي زبان ماشين رايانه دارد و با استفاده از اسمبلر به زبان ماشين ترجمه مي شود.
 
 

براي مشاوره همين حالا با کارشناسان ما تماس بگيريد: شرکت طراحی سايت بهپردازان، در طول 17 سال فعاليت خود، با به کارگيري تيم‌های تخصصی در زمينه‌ی طراحی سایت و اپليکيشن، نمونه‌هاي قدرتمندي در  نمونه سايت خارج از کشور ، طراحی سایت فروشگاهی و ... دارد. براي مشاوره همين حالا با کارشناسان ما تماس بگيريد: