كلیه اطلاعات این سایت مربوط به شركت طراحی سایت - شركت نرم افزاری بهپردازان می باشد


موضوع مقاله : منظور از GitHub چیست :

شرح : گيت‌هاب (به انگليسي: GitHub) يک سرويس ميزباني وب براي پروژه‌هاي برنامه نويسان در سراسر دنيا بوده که از سيستم سورس کنترل گيت استفاده مي‌کند. گيت‌هاب با استفاده از روبي آن ريلز و ارلنگ ساخته شده‌است. اين سرويس هم داراي گزينه رايگان براي پروژه‌هاي متن‌باز و هم پولي براي پروژه‌هاي تجاري است.

گيت هاب در سال 2008 پايه‌گذاري گرديد و بر اساس گزارشي در ژوئن 2011، اين سرويس محبوب‌ترين سرويس ارائه‌دهنده گيت مي باشد.

اين سايت عملکردهاي يک جامعه مجازي شامل: فيد، دنبال کننده و گراف شبکه براي نماي دادن توسعه دهندگاني که بر يک نسخه? مرجع (مخزن) کار مي‌کنند، را به کاربرانش ارائه مي‌دهد.

در ژوئيه 2012 اين شرکت با صد ميليون دلار آمريکا در سري آ سرمايه داران اصلي، از طرف اندرسون هورويتز رده‌بندي شد.

در قلب GitHub يک پروژه متن باز که توسط Linus Torvalds (خالق لينوکس) ايجاد شده است به نام Git وجود دارد. در واقع Git يک سيستم کنترل نسخه نرم افزار است. Matthew McCullough يکي از اعضاي GitHub ميگويد: Git مانند ديگر سيستم هاي کنترل نسخه، نسخه هاي نرم افزار را ذخيره، مديريت و فراخواني ميکند. که البته بيشتر براي کدها استفاده ميشود اما Git ميتواند براي هر نوع فايل ديگري مانند يک فايل Word يا TXT نيز استفاده شود.

در GitHub ميتوان پروژه ها را تحت عنوان Repository ايجاد کرد. اما GitHub به جز امکان ايجاد repository ويژگي هاي ديگري مانند خط فرمان، رابط گرافيکي، بوجود آوردن همکاري در repositoryهاي مختلف و غيره را ميدهد.

براي خيلي ها ممکن است سوال پيش آمده باشد چطور يک برنامه نويس از پروژه اي که به صورت اوپن سورس منتشر ميکند محافظت کرده و از سوء استفاده جلوگيري ميکند؟ بر اساس همين سوال شخص لينوس توروالدز Git را ايجاد کرد براي ذخيره پروژه هاي متن باز و حفظ حقوق برنامه نويس پروژه سايت گيت هاب بر پايه Git تشکيل شده و به همين منظور استفاده ميشود. البته برنامه نويس ميتواند پروژه را بصورت خصوصي ذخيره کند و از انتشار عمومي پروژه خودداري کند. با استفاده از اين سيستم برنامه نويسان پروژه هاي متن باز را با خيال راحت و با حفظ حقوق منتشر کنند و به اين ترتيب پروژه به نام آن برنامه نويس ثبت خواهد شد. در اين سيکل برنامه نويس يک اکانت در اين سايت ايجاد و براي هر پروژه متن باز که منتشر ميکند يک صفحه (مخزن) ساخته و پروژه را در آن ذخيره ميکند.