جهت تماس با کارشناسان فروش کلیک نمایید
طراحی سایت

موضوع مقاله : معرفي API و کاربرد آن :

شرح : با توجه به اينکه نرم افزارها در همه روندهاي کسب و کار دنياي امروز، حضور مهم و تاثير گذاري دارند، روش هايي که سازمانها، شرکت ها، و مشتريان با اين نرم افزارها با هم ارتباط برقرار مي کنند جزو مزيت هاي رقابتي مهم آن سازمان يا شرکت به نسبت رقبايش در بازار محسوب مي شود.

رابط کاربردي برنامه نويسي يا همان API، که اين ارتباطات را ايجاد مي کند، ابزار مهمي است براي رشد نوآوري درون سازماني، دسترسي به مشتريان بيشتر، توسعه محصولات و ايجاد اکوسيستم هاي همکاري چالاک و پويا.

در نتيجه‌ي وجود چنين اکوسيستم هايي، فرصت هاي تجاري پرسود براي سازمان ها و شرکت ها، و همچنين در حوزه هاي تجاري آن ها تجلي پيدا کرده اند و اين، پديده اي جديد و مهم به نام اقتصاد API را بوجود آورده است.

در کمتر از 10 سال، API ها از يک موضوع خيلي تخصصي و پيچيده تبديل شدند به چسب الکترونيکي کسب و کارها، که توسعه دهندگان نرم افزارها را قادر ميسازند برنامه ها و نرم افزارهاي جديد توليد کنند و اغلب کسب و کارهاي جديدي بر اساس آن ها ايجاد کنند. بازار کسب و کار به توسعه دهنده (Business to Developers – B2D) به سرعت به يکي از پرشتاب ترين فرصت هاي در حال رشد در پردازش ابري تبديل شده است.

اين اقتصاد، در کشورهاي پيشرفته خيلي وقت است که شکل گرفته است اما در ايران، هنوز يک نوزاد است.

 يک تعريف ساده براي API:
API را مي توان به قراردادي تشبيه کرد که دو نرم افزار را قادر مي سازد بر اساس آن با هم ارتباط برقرار کرده و اطلاعات رد و بدل کنند.
در طي چند سال اخير، اين رابط هاي کاربردي، به کانال هاي حياتي براي راه اندازي کسب وکارهاي جديد تبديل شده اند. کارآفريناني که روش هاي توسعه محصولات موجود، برقراري ارتباط بهتر ميان آن ها و ايجاد ارزش هاي جديد از آن طريق را ياد گرفته اند، توانسته اند در رشدِ اين اکوسيستم  نقش به سزايي را ايفا کنند.

در دنياي امروز، داشتن و ارائه يک API قوي چيزي بيشتر از يک ژست تخصصي است. يک API قوي و موثر، يک مزيت مهم رقابتي براي شما به حساب مي آيد.