ابزار آناليز گوگل يکي از قدرتمندترين و محبوبتري ابزارهاي تحليل وب سايت در دنيا مي باشد که در اين مقاله به معرفي اجمالي آن خواهيم پرداخت.

ابزار ارائه شده توسط کمپاني Google به نام Analytics  يک راهکار حرفه اي براي کنترل و مانيتور ترافيک وب سايت است که به صورت مجاني انتشار داده شده و ابزارهاي غني و بسيار پرکاربردي را جهت کنترل ترافيک وب سايت و هم چنين جهت دادن به بازاريابي شما در اختيارتان قرار مي دهد. اين سرويس گوگل در واقع توسط مجموعه نرم افزاري Urchine  توليد شده بود که بعد ها کمپاني Google با خريد موسسه Urchine شروع به توسعه و کامل نمودن ابزار تحليلي آن نمود و سپس در سال ???? نام آن را نيز به Google Analytics   تغيير داد. اين کمپاني در اوايل ارائه اين محصول، به دليل درخواست هاي بالا ، آن را براي عموم عرضه نکرده بود و با يک سيستم قرعه کشي از بين افراد ثبت نام شده ، نسبت به ارائه سرويس خود به آن ها به صورت محدود اقدام مي نمود. بعد ها در اواخر آگوست سال ???? اين کمپاني اعلام کرد که سرويس Analytics خود را براي عموم به صورت رايگان ارائه مي نمايد.

به کمک Google Analytics مي توانيد  تبليغات وب سايت خود را با هدف نموده و دقيقا بدانيد که وب سايت شما بيشتر داراي چه مخاطباني از چه نقطه جغرافيايي مي باشد.

براي بسياري از کمپاني هاي حرفه اي استفاده از راهکار Google Analytics براي تحليل و کنترل ترافيک وب سايت خود يک امر ضروري و مهم مي باشد. حتي در صورتي که سازمان شما مسئوليت مديريت و اداره صد هاي وب سايت را نيز داشته باشد، باز هم ابزار Google Analytics با ارائه راهکار هاي تحليلي و کنترلي مناسب همواره باعث صرفه جويي هاي قابل توجهي در هزينه و زمان مي شود. گزارشي نشان مي دهد  که ??% از ??،??? وب سايت محبوب دنيا از ابزار Google Analytics براي تحليل بازديدکنندگان و همچنين ارائه راهکارهاي جديد براي پربازديدتر کردن وب سايت خود استفاده مي نمايند.

نحوه کار Google Analytics

Google Analytics  از First-party Cookie ها و همچنين کد هاي Page Tag که  Google Analytics Tracking Code (GATC) نام دارند و از نوع  Javascript هستند براي جمع آوري اطلاعات در مورد بازديدکنندگان وب سايت شما استفاده مي کند. در واقع با فعال نمودن کدهاي مورد استفاده براي رديابي در وب سايت خود، روبات هاي گوگل را قادر خواهيد ساخت تا بتوانند تک به تک صفحات وب سايت شما را مشاهده کرده و تمامي اطلاعات لازم در مورد بازديدکنندگان آن ها را در اختيارتان قرار دهند. اين ابزار همچنين مي تواند گزارش کاملي را در مورد تبليغات وب سايت شما ارائه کند.همچنين قادر است به طور ناشناس رفتار بازديدکنندگان را در وب سايت شما تحت نظر بگيرد و اطلاعاتي را مانند محل زندگي بازديدکننده، کارها و لينک هاي بازديد شده توسط او در وب سايت، و هر نوع فعاليت ديگر آن ها را جمع آوري و به شماارائه دهد.