يکي از تکنولوژي‌هاي محبوب وبمسترها CDN که مخفف کلمات Content delivery network و به معناي شبکه توزيع محتوا است که با آن مي‌توانند سرعت بارگذاري و نمايش سايت يا وبلاگ خود را افزايش دهند, به صورت خلاصه شبکه تحويل محتوا  که به اختصار CDN نيز گفته مي‌شود يک شبکه بزرگ از سرورهايي است که در چندين نقطه دنيا مستقر هستند و به صورت جغرافيايي توزيع شده‌اند. با استفاده از CDN محتوا با توجه به موقعيت جغرافيايي کاربر از طريق نزديک‌ترين سرور به کاربر ارائه داده مي شود. اين سرويس در افزايش سرعت تحويل محتوا و پهناي باند در وب سايت‌هاي با ترافيک بالا و وب سايت‌هاي جهاني مانند گوگل، ياهو، فيس بوک و … بسيار تاثيرگذار است.
همانطور که مي‌دانيد سرعت بالاي بارگذاري سايت براي بهينه سازي سايت براي موتورهاي جستجوگر ( SEO ) نيز نتايج مثبتي دارد.

به اين مجموعه که در نقاط مختلفي داري سرور هست و بسته به محل درخواست، اون رو به نزديکترين سرور هدايت ميکنه، Content Delivery Network ميگوييم. در واقع CDN رو ميشه به صورت شبکه اي از کامپيوترهايي با وظيفه ارسال اطلاعات درخواستي به کاربر در کمترين زمان و انتخاب مناسبترين مسافت، تعريف کرد.
شرکتهاي بزرگ مثل ياهو، مايکروسافت، فيسبوک و گوگل، براي خودشون چنين شبکه اي رو به صورت خصوصي دارند. و شرکتهاي ديگري هم هستند که اين سرويس رو به مشتري‌هاشون در قبال پرداخت هزينه اي ارايه ميدهند. براي نمونه ميشه از شرکتهايي مثل http://www.akamai.com و سرويس cloudfront شرکت آمازون نام برد.
CDN رو يکي از اهداف Cloud Computing هم ميشه نام برد به اين مفهوم که فايلهاي شما مهم نيست در چه مکان فيزيکي قرار گرفته اند، مهم اينه که چجوري ميشه به اون دسترسي پيدا کرد.