كلیه اطلاعات این سایت مربوط به شركت طراحی سایت - شركت نرم افزاری بهپردازان می باشد


موضوع مقاله : معرفی Session :

شرح : يك session در يك زمان معين بوجود آمده و در زمان معين ديگري نيز به پايان مي رسد. سشن براي ذخيره کردن اطلاعات به طور موقت است و به اين علت استفاده مي شود که کاربر مجبور به چندين بار وارد نمودن اطلاعات خود نباشد. بيشترين کاربرد session در ورود اطلاعات کاربر (کلمه کاربري و رمز عبور) است.

هنگامي كه در يك وب سايت نياز به اين مي باشد كه يك سري اطلاعات بين كاربر و سرور مشترك باشد تا پس از هر بار ورود اطلاعات مذكور مجددا از كاربر خواسته نشود از مفهومي به نام session استفاده مي شود. متغير جلسه (منظور از جلسه اين است که پس از وارد کردن اطلاعات ورود به سايت، نرم‌افزار وبگاه يک جلسه ايجاد و در آن اطلاعات ورود را ذخيره نموده و تا زمان مشخص شده، اين اطلاعات ذخيره مي‌مانند.) اطلاعات مربوط به  يک کاربر را  نگه مي دارد. اطلاعات جلسه تماما بر روي سرور ذخيره شده، در يك بازه زماني معين شروع شده و در زمان معين ديگري به پايان مي رسد.  به هر حال ، بايد بدانيد اطلاعات جلسه کاملا موقت بوده و بعد از خروج کاربر از وب سايت شما از بين مي روند. در صورتيکه شما مي خواهيد از اطلاعات سشن برايتان در سرور باقي بماند بايد آن اطلاعات را در بانک اطلاعاتي سرور ذخيره نمائيد.

به عنوان مثال هنگامي كه يك كاربر در يك فروشگاه اينترنتي قصد خريد چند محصول در صفحات جداگانه را دارد در صورتي كه از session يا مفاهيم مشابه استفاده نشود، كاربر پس از انتخاب يك كالا با ورود به صفحه جديد براي درخواست كالايي ديگر، كالاي قبلي خودش را از دست خواهد داد. چرا كه اطلاعات صفحه قبل در جايي ذخيره نشده است؛ اما در صورت استفاده از سشن مي توان با استفاده از سبد خريد كالاهاي مورد نظر كاربر را حتي در صورت تغيير صفحه وب در يك مكان مشخص ذخيره كرد.

تفاوت اصلي سشن با cookie در اين است كه session اطلاعات را بر روي سرور ذخيره مي كند، اما cookie اطلاعات را بر روي كلاينت (كامپيوتر كاربر) نگهداري مي كند.