جهت تماس با کارشناسان فروش کلیک نمایید
طراحی سایت

موضوع مقاله : jQuery در طراحي سايت :

شرح : Jquery چيست براي اينکه بدانيم به راحتي بايد گفت که يک کتابخانه يا چارچوب کاري براي زبان برنامه نويسي سمت سرويس گيرنده جاوا اسکريپت (JavaScript framework) است که هدف اصلي آن فراهم آوردن زمينه ي استفاده ي آسان از زبان نام برده در برنامه نويسي تحت وب (صفحات وب) مي باشد. jQuery يک کتابخانه از جاوا اسکريپت است . از آن جايي که کتابخانه ي JQuery بسياري از امکانات و عمليات قابل اجرا توسط زبان جاوا اسکريپت را گرفته و در قالب يک سري تابع مي گنجاند که مي توانيد به راحتي هر چه تمام تر فراخواني و اجرا کنيد (با کم ترين ميزان کدنويسي بيشترين عمليات ممکن را اجرا کنيد)، مي توان آن را يک لايه ي سطح بالا (abstraction layer) نيز ناميد. با اين حال، لازم است به خاطر داشته باشيد که کتابخانه ي ذکر شده به هيچ وجه نمي تواند کاملا جايگزين JavaScript گردد. اگرچه jQuery در بسياري از موارد ميزان کدنويسي را کاهش داده و در عين حال همان عمليات قابل اجرا توسط جاوا اسکپريت را اجرا مي کند، اما نبايد فراموش کنيد که توابع و دستورات jQuery هم در حقيقت همان کد زبان جاوا اسکريپت است.
با توجه به آنچه گفته شد،در لزومي ندارد براي استفاده از کتابخانه ي مزبور حتما يک متخصص در زمينه ي برنامه نويسي با جاوا اسکريپت باشيد.در واقع، jQuery سعي دارد بسياري از کارهايي که مي توان با استفاده از کدهاي جاوا اسکريپت پياده سازي کرد، همچون دستکاري DOM و فراخواني توابع AJAX، را تسهيل نمايد. از اين رو لازم نيست درباره ي جاوا اسکريپت اطلاعات بسيار بالايي داشته باشيد.
تعدادي زيادي کتابخانه ي جاوا اسکريپت وجود دارد که در حال حاضر jQuery پرکاربردترين و کارآمدترين آن ها محسوب مي شود. از جمله دلايل محبوبيت اين کتابخانه مي توان به قابليت توسعه پذيري بالا اشاره کرد. بنابراين شما مي توانيد براي هر کاري که تصورش را مي کنيد، افزونه (plugin) پيدا کنيد.
قدرت و کارايي بالا، دامنه ي وسيع افزونه هاي پرکاربرد، ساختار نگارشي روان و کارآمد اين چارچوب کاري را از ديگر کتابخانه هاي jQuery تمايز بخشيده است.