PHP مخفف PHypertext Preprocessor يک زبان قدرتمند ( Cross-Platform , Html embeded ) براي ساخت وب سايت هاي پويا و دايناميک است .  يک زبان سمت سرور که اسکريپت هاي آن بر روي سرور اجرا مي شود . با استفاده از زبان php ، شما مي توانيد سايت ها و پورتال هاي بزرگ سازماني را با قدرت طراحي و برنامه نويسي کنيد . php در نسخه هاي مختلفي به بازار عرضه شد که در حال حاضر نسخه ? آن توسط توسعه دهندگان php به کاربران و برنامه نويسان ارائه شده است . با آمدن php 5 تحول جديدي در php ايجاد شد به صورتي که Microsoft سازنده زبان Asp بار ديگر از رقيب خود يعني php عقب افتاد.
سمت سرور يا server side بدين معني است که دستورات بر روي سرور اجرا مي شود و کاربر نمي تواند در آن دخيل باشد . يک سرويس دهنده در حقيقت يک کامپيوتر مخصوص مي باشد که صفحات وب در آنجا نگهداري مي شوند و از آنجا به مرورگر وب کاربران منتقل مي شوند. (مثال : زبان php)
سمت مشتري يا  client side بدين معني است که دستورات بر روي مرورگر اجرا مي شود و کاربر مي تواند در آن دخالت کند .  (مثال : زبان جاوااسکريپت)
منظور از Cross-Platform بودن اين زبان اين است که بروي هر سيستم و با هر سيستم عاملي از قبيل Unix, Windows NT,  Macintosh, Os/2  اجرا ميشوند. توجه کنيد که منظور از سيستم عامل، سيستم عامل هايي مي باشند که بر روي سرويس دهنده نصب مي شوند . PHP نه تنها قابليت اجرا بر روي هر سيستم عاملي را دارا مي باشد بلکه براي منتقل کردن برنامه هاي آن از يک سيستم عامل به سيستم عامل ديگر احتياج بــه تغييرات اندکي خواهيد داشت و حتي در بعضي از موارد بدون احتياج به هيچ تغييري مي توانيد يک برنامه به زبان php را از يک سيستم عامل به سيستم عامل ديگر منتقل کنيد.
منظور از Html embeded بودن PHP اين است که دستورات اين زبان در بين کدهاي html  قرار مي گيرند. بنابراين برنامه نويسي به زبان PHP کمي پيچيده تر از برنامه نويسي به زبان Html به حساب مي آيد.
PHP با چه پايگاه داده هايي کار مي کند؟
پايگاه داده هايي که جهت ذخيره سازي و بازيابي اطلاعات در زبان php استفاده مي شود ، MySql , Oracle , Sybase , Solid , PostgreSQL , Generic ODBC است که معروف ترين و پرکاربردترين انها MySql است .
يک فايل  PHP چيست؟
فايل هاي php مي توانند حاوي متن ، تگ هاي HTML و اسکريپت ها باشند ، کاربر در هنگام اجراي اسکريپت نمي تواند کدهاي php را مشاهده کند و تنها تگ هاي HTML را مشاهده مي کند ، بدين معني که کدهاي php روي سرور تفسير ميشوند و خروجي html و يا خروجي هاي ديگري توليد ميکند که توسط کاربر قابل مشاهده است.