جهت تماس با کارشناسان فروش کلیک نمایید
طراحی سایت

موضوع مقاله : JSON در طراحي سايت :

شرح : JSON چيست؟
جي‌سن (JSON) که برخي جي‌سان و جي‌سون نيز تلفظ مي‌کنند، مخفف کلمه JavaScript Object Notation بوده و يک استاندارد باز است که با ساختاري خوانا براي انسان و هم ماشين، مي‌توان اطلاعات و داده‌هاي مختلف از جمله داده‌هاي يک ديتابيس را با استفاده از آن، بين عوامل مختلف مثلاً مرورگر کاربر و يک سايت منتقل کرد يا در فضاي ذخيره سازي‌اي، آن را ذخيره نمود.

يکي از مهمترين کاربردهاي JSON، استفاده از آن در تکنولوژي آژاکس (AJAX) است. آژاکس تکنولوژي‌اي است که با استفاده از زبان جاوا اسکريپت، درخواست‌هايي به سرور وبسايت ارسال مي‌کند و بدون نياز به تغيير آدرس صفحه يا بارگذاري مجدد آن، تغييراتي را در صفحه ايجاد مي‌کند. به اين ترتيب صفحاتي پويا يا دايناميک خواهيم داشت. درست است که در آژاکس همانطور که از نامش (Asynchronous JavaScript and XML) هم پيداست، اطلاعات رد و بدل شده در قالب XML انجام مي‌پذيرد اما از زمان معرفي JSON، قالب مورد استفاده از XML به JSON تغيير داده شد.

به دليل مزاياي جي‌سن نسبت به ايکس‌ام‌ال، JSON نه تنها در جاوا اسکريپت بلکه در ساير زبان‌ها نيز استفاده مي‌شود. يعني به عبارت ديگر JSON يک محتواي متني است که به زباني وابسته نيست و تقريباً در اکثر زبان‌ها از جمله PHP، C#، C++، C، ASP.NET، Java و بسياري از زبان‌هاي ديگر قابل توليد و تجزيه سازي و همينطور براي انسان به راحتي قابل نوشتن و خواندن است.