Google Analytics چيست ؟

Google Analytics چيست ؟ | شرکت طراحي سايت بهپردازن

ابزار ارائه شده توسط کمپاني Google به نام Analytics  يک راهکار حرفه اي براي کنترل و مانيتور ترافيک وب سايت مي باشد که به صورت مجاني انتشار داده شده و ابزارهاي غني و بسيار پرکاربردي را جهت کنترل ترافيک وب سايت و هم چنين جهت دادن به بازاريابي شما در اختيارتان قرار مي دهد. اين سرويس گوگل در واقع توسط مجموعه نرم افزاري Urchine  توليد شده بود که بعد ها کمپاني Google با خريد موسسه Urchine شروع به توسعه و کامل نمودن ابزار تحليلي آن نمود و سپس در سال ???? نام آن را نيز به Google Analytics   تغيير داد. اين کمپاني در اوايل ارائه اين محصول، به دليل درخواست هاي بالا ، آن را براي عموم عرضه نکرده بود و با يک سيستم قرعه کشي از بين افراد ثبت نام شده ، نسبت به ارائه سرويس خود به آن ها به صورت محدود اقدام مي نمود. بعد ها در اواخر آگوست سال ???? اين کمپاني اعلام کرد که سرويس Analytics خود را براي عموم به صورت رايگان ارائه مي نمايد.

 

به کمک Google Analytics مي توانيد  تبليغات وب سايت خود را با هدف نموده و دقيقا بدانيد که وب سايت شما بيشتر داراي چه مخاطباني از چه نقطه جغرافيايي مي باشد.

 

براي بسياري از کمپاني هاي حرفه اي استفاده از راهکار Google Analytics براي تحليل و کنترل ترافيک وب سايت خود يک امر ضروري و مهم مي باشد. حتي در صورتي که سازمان شما مسئوليت مديريت و اداره صد هاي وب سايت را نيز داشته باشد، باز هم ابزار Google Analytics با ارائه راهکار هاي تحليلي و کنترلي مناسب همواره باعث صرفه جويي هاي قابل توجهي در هزينه و زمان مي شود. گزارشي نشان مي دهد  که ??% از ??،??? وب سايت محبوب دنيا از ابزار Google Analytics براي تحليل بازديدکنندگان و همچنين ارائه راهکارهاي جديد براي پربازديدتر کردن وب سايت خود استفاده مي نمايند.

 

نحوه کار Google Analytics

 

Google Analytics  از First-party Cookie ها و همچنين کد هاي Page Tag که  Google Analytics Tracking Code (GATC) نام دارند و از نوع  Javascript هستند براي جمع آوري اطلاعات در مورد بازديدکنندگان وب سايت شما استفاده مي کند. در واقع با فعال نمودن کدهاي مورد استفاده براي رديابي در وب سايت خود، روبات هاي گوگل را قادر خواهيد ساخت تا بتوانند تک به تک صفحات وب سايت شما را مشاهده کرده و تمامي اطلاعات لازم در مورد بازديدکنندگان آن ها را در اختيارتان قرار دهند. اين ابزار همچنين مي تواند گزارش کاملي را در مورد تبليغات وب سايت شما ارائه کند.همچنين قادر است به طور ناشناس رفتار بازديدکنندگان را در وب سايت شما تحت نظر بگيرد و اطلاعاتي را مانند محل زندگي بازديدکننده، کارها و لينک هاي بازديد شده توسط او در وب سايت، و هر نوع فعاليت ديگر آن ها را جمع آوري و به شماارائه دهد.

 

از ديگر انواع گزارشات قابل ارائه توسط Google Analytics مي توان به رديابي بازديدکنندگاني که از تلفن همراه براي مشاهده وب سايت شما استفاده نموده اند، ثبت اطلاعات مربوطه که بازديدکنندگان شما چه مقدار از تکنولوژي هايي مانند Ajax ، Flash و … استفاده کردند، و همچنين جزئيات فعاليت بازديدکنندگان اشاره نمود.شما همچنين قادرخواهيد بود تا گزارش جديدي با فرمت تازه اي را تنظيم و سفارش سازيد.

 

علاوه برگزارشهاي فوق يکي از برترين قابليت هاي اين ابزار، ارائه گزارش کاملا تصويري از تعداد بازديد هاي وب سايت شما به تفکيک فايل مي باشد.

 

تمامي اطلاعات فوق به راحتي و با انجام چندين مرحله ساده در يک محيط کاربري گرافيکي و قابل درک قابل جمع آوري مي باشند. عملکرد Google Analytics  هيچ گونه مشکل و يا بار اضافي ترافيکي را در وب سايت شما به وجود نمي آورد و همچنين احتياجي به نصب فايل هاي اضافي در فضاي ميزباني خود نداريد.

 

برخي از ابزارهاي مرورگر مانند ابزار Ad Block  و  يا No Script مرورگر Firefox مانع کارکردن کد هاي GATC براي رديابي برخي از بازديدکنندگان مي گردد. همچنين برخي از نرم افزارهاي خصوصي سازي شبکه مانند Tor آدرس IP بازديدکننده را به يک آدرس غيرواقعي تغيير مي دهد و اين امر باعث بروز اشتباه در آمار هاي جغرافيايي ثبت شده توسط Google Analytics مي گردد.

 

علاوه بر محدوديت هاي فوق نيز در برخي موارد ممکن است برخي از بازديدکنندگان از مرورگري استفاده کنند که از Javascript  پشتيباني نکند و يا به صورت دستي آن را غيرفعال کرده باشند که اين موضوع نيز باعث عدم ثبت شدن اطلاعات آن ها توسط google Analytics  مي گردد. اما تمامي محدوديت هاي فوق باز هم مانع نمي شود که از چنين ابزار فوق العاده اي براي تحليل وب سايت خود استفاده نکنيد، زيرا با وجود درصد اشتباهات در محاسبه و تحليل بازديدکنندگان، همچنان ابزار تحليلي گوگل، ابزاري قدرتمند و هوشمند مي باشد.

براي مشاوره همين حالا با کارشناسان ما تماس بگيريد:شرکت طراحی سایت بهپردازان یک شرکت معتبر در زمینه طراحی سایت فروشگاهی، طراحی سایت شرکتی حرفه ای میباشد که آماده مشاوره رایگان در جهت توسعه کسب و کار اینترنتی میباشد.