كلیه اطلاعات این سایت مربوط به شركت طراحی سایت - شركت نرم افزاری بهپردازان می باشد


موضوع مقاله : PageRank چیست و گوگل چگونه عمل می نماید؟ :

شرح :         pageRank چيست ؟
            Pagerank به معناي رتبه صفحه است و در اصل امتيازي است که گوگل براي هر صفحه وب قائل مي شود. براي ديدن رتبه صفحات يک سايت مي توانيد تولبار گوگل را دانلود و روي IE خود نصب کنيد تا به محض ورود به هر صفحه اي امتياز آن صفحه را روي نوار ابزار گوگل مشاهده کنيد.

            هرچه امتياز شما در گوگل افزايش يابد، باعث مي شود تا گوگل شما را در صفحه جست وجو، در رتبه بالاتري نمايش دهد. براي افزايش رتبه خود در گوگل بايد نکاتي را رعايت کنيد که در ادامه در مورد آن بحث مي کنيم. حتي اگر بالا رفتن امتياز گوگل برايتان مهم نيست، نکات کليدي را به کار گيريد، زيرا گوگل سايت هايي را که اين نکات را رعايت نکرده اند از ليست جست وجويش حذف مي کند و ديگر در هيچ يک از سايت هاي شرکاي گوگل نيز نام شما نشان داده نمي شود.

             مکانيزم عملکرد PageRank
            مکانيزم کلي امتيازبندي صفحات به صورتي عمل مي کند که يک لينک از يک صفحه وب به يک صفحه ديگر، که در يک سايت ديگر است، به معناي يک امتياز مثبت براي صفحه مقصد محسوب مي شود و منطق اين مکانيزم اين است که وب مسترها، لينک سايت هايي را در سايت خود قرار مي دهند که فکر مي کنند براي بازديدکنندگان سايتشان جالب و باارزش باشد. گوگل از تعداد اين لينک هاي ورودي به صفحات سايت هاي ديگر، براي قضاوت درباره امتيازدهي به آنها و نيز مرتب کردن آنها در هنگام جست وجو (ترتيب صعودي – نزولي لينک ها در نتيجه جست و جو) استفاده مي کند. براي مشاهده لينک هاي ورودي به سايت خود و صفحاتي که در سايت هاي ديگر از لينک شما استفاده کرده اند، مي توانيد link:http://www.yourURL.com را در گوگل وارد کنيد تا ليست سايت هايي که به شما لينک داده اند را مشاهده کنيد.

             PageRank چگونه محاسبه مي شود؟

            همانطور که قبلاً ذکر شد، بطور کلي PageRank با استفاده از اشتراک گرفتن از تمامي لينک هاي ورودي به سايت شما محاسبه مي شود. البته اين مکانيزم براي محاسبه دقيق PageRank صحيح نيست، زيرا گوگل لينک هاي داخلي (لينک هايي که صفحات مختلف وب سايت شما را به هم متصل مي کند) را نيز در امتيازدهي محاسبه مي کند. همچنين PageRank صفحه اي که به شما لينک داده هم، در بالا بردن رتبه سايت شما مؤثر است. مثلاً اگر يک سايت با بازديدکننده بالا به شما لينک بدهد، امتياز بيشتري نسبت به لينک شما در يک سايت با بازديدکننده کم دارد. به علاوه تعداد لينک هاي خارجي که در صفحه مبدا وجود دارد نيز، در رتبه سايت مقصد تأثير دارد.

            بطور کلي مي توان گفت، ?? درصد از رتبه سايت مبداء، همراه با لينک به سايت مقصد ارسال مي شود. بنابراين يک صفحه وب با رتبه ? و فقط با يک لينک خارجي در صفحه اش (که همان لينک سايت شماست) بايد ?? درصد از اعتبار رتبه ? را براي صفحه اي که به آن لينک داده است، ارسال کند. ولي در واقع هيچ صفحه اي فقط يک لينک ندارد – به ياد آوريد که لينک هاي داخلي هم اغلب اوقات در محاسبه به حساب مي آيند – پس ميزان PageRank ارسالي عبارت است از ?? درصد از PageRank همان صفحه تقسيم بر تعداد لينک هاي خارجي و اين بدان معناست که اگر يک صفحه به غير از سايت شما، لينک ? سايت ديگر را نيز داشته باشد، ميزان PageRank ارسالي به سايت شما چيزي معادل ?/? درصد از PageRank آن سايت است. سؤالي که اينجا مطرح مي شود اين است که تفاوت رتبه هاي PageRank چقدر است و مثلاً رتبه ? با ? چقدر تفاوت دارد؟ اعداد گوگل در PageRank فقط يک عدد ثابت نيستند بلکه نشان دهنده يک بازه عددي مي باشند. بنابر اين تمام پيج رنک هاي ? با هم مساوي نيستند. طبق جدول رتبه ? ممکن است فقط يک درجه از ? بيشتر باشد و ممکن است فقط کمي از ? کمتر باشد.

            PageRank گوگل چيست و چگونه افزايش مي يابد؟
            حالا که تا حدودي با PageRank گوگل و مکانيزم محاسبه آن آشنا شديد، نکاتي که بايد براي افزايش آن رعايت کنيم را بررسي مي کنيم.

             نکات طراحي و محتواي سايت
            سايت را با يک سلسله لينکهاي واضح طراحي کنيد. هر صفحه حداقل بايد از طريق يک لينک متني ساده در دسترس باشد. براي سايت يک صفحه SiteMap (نقشه سايت) طراحي کنيد که حاوي لينک صفحات مهم سايت باشد. اگر در سايت خود بيش از 100 لينک داريد، صفحه SiteMap را به چند صفحه تقسيم کنيد.
            درباره کلمات کليدي که کاربران براي دسترسي به سايت شما در موتورهاي جستوجو تايپ ميکنند فکر کنيد و مطمئن باشيد که مطالبي درباره اين کلمات در سايت شما وجود دارد.
            براي نمايش کلمات و لينکهاي مهم از متن بجاي عکس استفاده کنيد، زيرا جستوجوگر خزنده گوگل متون نوشته شده در عکس را تشخيص نمي دهد.
            براي لينک ها و عکس ها حتما از تگ هاي title و Alt به صورت دقيق و درست استفاده کنيد.
            لينک هاي شکسته (لينک هايي که به جاي درستي اشاره نمي کنند) را درست کنيد.
            اگر شما از طراحي سايت هاي Dynamic استفاده مي کنيد و در URL صفحات سايتتان کاراکتر (?) وجود دارد، بايد بدانيد که کل موتورهاي جست وجو نمي توانند اين صفحات را به خوبي صفحات Static پيدا کنند.
            لينک هايي که هر صفحه دارد بايد حداکثر تعداد قابل قبولي باشد، حدود ??? لينک.

             نکات فني
            از يک مرورگر متن مانند Lynx براي تست کردن سايت خود استفاده کنيد. چون اکثر جست وجوگرها سايت شما را همانند چشمان Lynx ميبينند. اگر شما در سايتتان از جاوا اسکريپت، کوکي ها، اشيا session ، frame يا فلش يا هر چيزي که جلوي ديد برنامه هاي خزنده (Crawler) را بگيرد استفاده کرده باشيد ممکن است اين جست وجوگرها نتوانند صفحات سايت شما را به خوبي ببينند و index کنند.
            استفاده از SessionID جلوي برنامه هاي خزنده موتورهاي جست وجوگر را مي گيرد و چون آنها نمي توانند در سايت شما ثبت نام کنند تا صفحات را ببينند بنابرين تعدادي از صفحات شما هرگز در اين جست وجوگرها ثبت نمي شوند.
            اگر از سيستم هاي CMS استفاده مي کنيد مطمئن شويد که اين سيستم توانايي ساخت صفحاتي که گوگل مي يابد را داراست.
            از پارامترهايي مانند "&id=" در لينکهاي صفحاتتان استفاده نکنيد. چون گوگل اين آدرس ها را index نمي کند.

            ? وقتي سايتتان آماده شد
            از سايتهاي مرتبط بخواهيد به شما لينک دهند.
            سايت خود را در http://www.google.com/addurl/?continue=/addurl ثبت کنيد.
            نقشه سايت خود را در Google Sitemaps ثبت کنيد.
            سايت خود را در موتورهاي جست وجوگر و دايرکتوري هاي ديگر از جمله ياهو ثبت کنيد.

             نکات کليدي
            صفحات را براي کاربر طراحي کنيد نه جست وجوگرها يعني چيزي را که براي جست وجوگر مي فرستيد هماني باشد که در سايت داريد و به کاربر نشان مي دهيد.
            از روش هاي حقه زدن به موتورهاي جست وجو براي بالا بردن pageRank استفاده نکنيد. چون اولين مشتريان شما بازديدکنندگان شما هستند نه جست وجوگرها.
            از برنامه هاي تأييد نشده براي ثبت صفحات و چک کردن امتياز خود در گوگل بهره نبريد. زيرا اين برنامه ها قوانين گوگل را زير پا مي گذارند. مانند برنامه WebPosition Gold که درخواست سايت شما را به چند مدل به گوگل مي فرستد (براي گول زدن موتور جست وجوگر – با اين کار جست وجوگرهاي معمولي گول مي خورند و فکر مي کنند سايت شما پرطرفدار است. اما گوگل آنها را پيدا مي کند.) اين برنامه ها ممکن است باعث شوند گوگل اسم شما را بطور کلي از ليست سايت هاي جست وجو حذف کند!!!

            توصيه هاي ايمني
            از لينک ها يا متن هاي مخفي استفاده نکنيد.
            از cloak redirect استفاده نکنيد.
            Queryهاي برنامه ريزي شده به گوگل نفرستيد.
            صفحه را با کلمات نامربوط به سايتتان لود نکنيد.
            صفحات تکراري در دايرکتوري ها و ساب دومين هاي سايتتان نسازيد.
     
        براي اينکه پيج رنک سايت خودتان يا سايت ديگران را چک کنيد مي توانيد به اين آدرس برويد :
        http://www.prchecker.info/check_page_rank.php
        آدرس وب سايت مورد نظر خودتان را بنويسد و نتيجه را مشاهده کنيد . نتيجه بين صفر تا ده است . نتيجه ي بالاتر به معاني داشتن موقعيتي بهتر درموتورهاي جستجو و درنتيجه کسب مخاطب است .
        (توجه داشته باشيد که هنگام نوشتن آدرس وب سايت ، حتما  http://
        را بنويسد و سپس حروف اتفاقي که خواسته است را بنويسيد تا به شما پيج رنک وب سايت مورد نظرتان را اعلام کند .)