كلیه اطلاعات این سایت مربوط به شركت طراحی سایت - شركت نرم افزاری بهپردازان می باشد


موضوع مقاله : Session چه کاربردی دارد؟ :

شرح : هنگامي که شما با يک نرم افزار در محيط ويندوز کار مي کنيد ، آن را باز کرده و تغييراتي درونش ايجاد نموده و سپس آن را مي بنديد . به اين فرايند يک session يا به بيان فارسي ، جلسه مي گويند .
از ابتداي فرايند تا لحظه اي که آن را به اتمام مي رسانيد ، ويندوز شما را شناخته و مي داند که چه کسي هستيد .

اما در دنياي وب و اينترنت اوضاع فرق دارد . وب سرور سايتي که در حال بازديد از آن هستيد ، نمي داند که شما کي هستيد . زيرا آدرس HTTP مرورگر به سرور راجع شما اطلاعاتي نمي دهد . بنابراين تمايز کاربران با يکديگر غير ممکن شده و سرور با اين وضع براي سرويس دهي به آنها دچار مشکل مي شود . بنابراين بايد چه کرد ؟ راه حل کجاست ؟
اين مشکل در وب و در زبان PHP به وسيله session حل شده است .
سرور سايتي که وارد آن مي شويد ، اطلاعات شما مثل username , pass را در متغيرهايي به نام session ذخيره مي کند . هر بار که صفحه جديدي از همان سايت را باز مي کنيد ، سرور اطلاعات session شما را به همراه درخواست صفحه به مرورگر ارسال کرده و بنابراين ديگر نيازي نداريد در هر صفحه اطلاعات کاربري خود را مجددا وارد نماييد .
اين فرايند را تاکنون بارها تجربه کرده و باعث راحتي شما بوده است . اما session چگونه ايجاد و استفاده مي شوند .

نحوه تعريف session بر روي سرور :

سرور سايت ، در لحظه ورود کاربر به سايت و وارد نمودن اطلاعات کاربري ، يک seesion با يک شناسه خاص ( unique ID - UID ) براي وي ساخته و اطلاعات وي را در آن session ذخيره مي کند . اين اطلاعات تا زماني که کاربر در سايت است و يا اعتبار session از بين نرفته ، بر روي سرور ذخيره شده و در مرورگر به صورت کوکي تعريف شده اند .
session ها موقتي هستند و پس از اينکه کاربر سايت را ترک کرد و يا مثلا براي مدتي ، صفحه جديدي باز نکرد ، از بين مي روند . بنابراين در مراجعه بعدي ، در صورت فعال نبودن کوکي براي آن سايت ، بايد اطلاعات را مجددا وارد نماييد .
معمولا عمر session را کوتاه تعريف مي کنند تا امنيت اطلاعات کاربر بالا برود . تا حالا حتما به چنين موردي برخورد کرده ايد . هنگامي که وارد يک سايت شده و اطلاعات خود را وارد نموده ايد ، زماني که صفحه سايت را در مرورگر به صورت باز رها کرده و پس از مدتي دوباره به سايت برگشته ايد ، متوجه شده ايد که اطلاعات شما از سرور پاک شده و بايد مجددا وارد شوند . در اين حالت مي گوييم session ، منقضي يا expire شده است .