جهت تماس با کارشناسان فروش کلیک نمایید
طراحی سایت

موضوع مقاله : تفاوت Asp-net با php در طراحي سايت چيست؟ :

شرح : Php و ASP زبان هاي متداول برنامه نويسي تحت وب هستند که براي طراحي سايت هاي دايناميک بکار مي روند. از نظر کاربرد هر دو مي توانند صفحات وب سايت با کارايي و طرح قالب مشابه را توليد کنند.

اما اينکه کدام يک بهتر از ديگري است همواره موجب بحث هايي بين طراحان سايت قرار مي گيرد . واقعيت اين است که برنامه نويسان وب هر کدام بر يکي از اين دو زبان برنامه نويسي تسلط بيشتري دارند چرا که در انتخاب اوليه خود از بين PHP و ASP يکي را انتخاب کرده اند و بقول معروف در آن خبره شده اند طبيعتا در مقابل اين سوال ، بي درنگ از برتري 100 درصدي زباني که بر آن تسلط دارند مي گويند اما حقيقت چيز ديگري است.

براي ما چند معيار در طراحي سايت اهميت دارد که روي انتخاب ما تاثير خواهد داشت.

بحث کارايي:
همانطور که اشاره شد هر دو زبان برنامه نويسي از نظر کارايي يکسان هستند يعني اگر بخواهيم هر وب سايت با هر قابليتي را طراحي و راه اندازي کنيم اينکار هم با ASP قابل اجرا است و هم با PHP

بحث هزينه :
ASP از طرف کمپاني ماکروسافت پشتيباني مي شود و براي اجراي آن در سرور نياز به محصولات اين کمپاني از جمله IIS است که آن هم در ويندوز اجرا مي شود. بنابراين براي سايت هاي ASP بايد از سرور ويندوز استفاده کرد. اما PHP هم در لينوکس و هم در ويندوز قابل اجرا است. پس اگر بخواهيم سايتمان بر اساس ASP طراحي شود فقط مي توانيم از هاست ويندوز استفاده کنيم. اما سرورهاي ويندوز از نظر هزينه ، گران تر هستند. يعني براي کارايي و کيفيت يکسان بايد هزينه بيشتري بابت هاست ويندوز پرداخت کرد.

از طرف ديگر بسياري از ملزومات و اصطلاحا Addon ها براي ASP و سرور ويندوز هزينه در برخواهند داشت . حال آنکه PHP  يک زبان لايه باز است و ماژول هاي آن نياز به پرداخت هزينه ندارد.

 پس از نظر هزينه PHP براي طراحي سايت گزينه بهتري است.

 بحث عموميت :
همانطور که اشاره شد پي اچ پي يک زبان لايه باز است به همين دليل عموميت بيشتري دارد. اسکريپت هاي زيادي براي آن يافت مي شود و همواره بحث هاي اينترنتي درباره برنامه هاي نوشته شده توسط PHP داغ تر است. 

خيلي از چيزهايي که يک برنامه نويس و طراح سايت نياز دارد براي PHP بسرعت يافت مي شود از انواع سيستم هاي مديريت محتوا ( CMS ها ( گرفته تا فريم ورک ها و همين عموميت يکي از مزاياي اين زبان است.

بازار طراحي وب سايت بر اساس PHP تقاضاي بسياري دارد . اگر يک طراح سايت بخواهد در اين بازار سهم بيشتري داشته باشد نبايد بر اهميت تمرکز روي PHP غافل شود.

بنابراين با توجه به معيارهاي فوق استفاده از زبان برنامه نويسي PHP در طراحي سايت مطلوب تر است اما از نظر کارايي هر دو يکسان هستند.

و يک نکته مهم :
بد نيست به اين نکته هم اشاره کنيم که بزرگترين سايت هاي دنيا از بين اين دو زبان ، PHP را انتخاب کرده اند که اين انتخاب قطعا بدون بررسي هاي دقيق نبوده. بطور مثال سايت گوگل ، ياهو ، فيس بوک و بسياري از سايت هاي بزرگ ديگر بر اساس PHP نوشته شده اند که حتما هر يک دلايل خاص خود را داشته اند.

بحث امنيت ( PHP ايمن تر است يا  ASP ؟ ):
از نظر امنيت هيچ تفاوتي بين سايت هاي PHP و ASP نيست هردو مي توانند امن باشند و يا هردو مي توانند حفره هاي امنيتي داشته باشند. اما برخي عقيده دارند يکي از معيارهايي که باعث شده سايت هاي بزرگي مثل گوگل از PHP استفاده کنند امکان ايمن سازي بيشتر آن بوده است.

بحث رتبه سايت در گوگل:
در پاسخ به اين سوال که از نظر سئو ( بهينه سازي سايت ) PHP براي گوگل بهتر است يا ASP  بايد گفت هيچ تفاوتي بين اين دو زبان برنامه نويسي وب براي گوگل يا ساير موتورهاي جستجوگر نيست. تعداد اندکي از سئو کاران عقيده دارند صفحات با پسوند PHP بهتر از ASP در سايت گوگل رتبه مي گيرند اما گوگل هر گونه ارتباط بين رتبه بندي موتور جستجوي خود را با نوع برنامه نويسي رد کرده است. 

با توجه به بررسي هاي فوق از بين زبان PHP و ASPNET ، زبان برنامه نويسي وب PHP ترجيح داده مي شود و اين به معني بد بودن ASP  نيست . فقط و فقط بحث بر سر اين است که از بين دو گزينه کدام را بر ديگري ترجيح مي دهيم.