كلیه اطلاعات این سایت مربوط به شركت طراحی سایت - شركت نرم افزاری بهپردازان می باشد


موضوع مقاله : چگونه می توان سایت محبوب و پر بازدید کننده ای داشت؟ :

شرح : در اولين قدم، دقت کنيد حجم صفحه اصلي يا صفحه آغازين (Homepage) سايت شما (شامل HTML، گرافيک و غيره) کيلو بايت نباشد و حداکثر طي مدت 30 ثانيه، توسط کامپيوتري با سرعت 8/28 کيلو بايت در ثانيه، دريافت شود. براي اثبات اين ادعا کافي است به صفحه اصلي سايت yahoo که يکي از محبوب ترين و پر بيننده ترين سايت ها در اينترنت است، نگاهي بيندازيد. (   من خودم جند وقت پيش در مجله اي از قول يکي از بزرگترين طراحان وب سايت خواندم که نوشته بود: حجم صفحه اول شما بايد آن قدري باشد که از زماني که آدرس صفحه را وارد مي کنيد تا لحظه اي که آن نمايش داده شود نفس خود را بگيريد اگر قبل از اين که تمام کنيد صفحه شما نمايش داده شد که آن صفحه از نظر حجمي معقول است ولي اگر هم چنان نفس خود را نگاه داشتيد تا به ديدار باقي رفتيد آن صفحه از نظر طراحي مشکل دارد!!!)
مطمئن شويد صفحه اصلي سايت شما، تمامي اطلاعات لازم و ضروري براي جلب توجه کاربران و بازديد کنندگان را در بر دارد. در غير اين صورت، آنها سايت شما را سريعا ترک خواهند کرد.
طراحي سايت باد به گونه اي باشد که براي رسيدن به انتهاي هر صفحه، حداکثر از 4 کليک بر روي نوار مرور، استفاده شود
مي خواهيد باور کنيد يا نکنيد، ولي يکي از رايج ترين اشتباهات طراحان سايت ها، عدم ذکر آدرس الکترونيکي (Email) خودشان است. هميشه اطلاعات تماس خود را در سايت قرار دهيد تا مردم بتوانند به وسيله آن، پيشنهادات، انتقادات، سوالات و يا قدر داني خود را ابراز کنند و در صورت دريافت نامه الکترونيکي، سعي کنيد حداکثر تا 48 ساعت به آن پاسخ دهيد.
بازديد کنندگاني که جهت کسب اطلاعات، اخبار و محصولات جديد به سايت شما مراجعه مي کنند، سريعا متوجه به روز بودن اطلاعات مي شوند، لذا لازم است اطلاعات سايت خود را مرتبا و هر چند روز يک بار به روز رساني کنيد.
براي اين منظور مجبور نيستيد ساعت ها از وقت خود را صرف تغييرات کنيد، بلکه با 10 تا 15 دقيقه در هر روز، مي توانيد اين کار را انجام دهيد.
محتوي سايت شما بسيار اهميت دارد. بنابراين کپي و يا بدلي از ساير سايت ها باشد. سر هم بندي و سرقت تصاوير و به خصوص محتويات و مندرجات سايت هاي ديگران و استفاده از آن ها در سايت خود، موجب کاهش ارزش و اعتبار آن مي شود. شما مي بايست به جاي تقليد از ديگر سايت ها، از آن ها الگو برداري کنيد.
با استفاده از روش آزمون و خطا، از صحت عملکرد سايت خود و نيز عدم وجود مشکل محتوايي و يا فني (همانند پيوند ها، تصاوير، فونت ها و ...) مطمئن شويد سايت هايي با موضوعات و مضامين مشابه سايت خود را ببينند و ضمن بررسي نحوه طراحي آن ها، از اشتباهات و موفقيت هاي پند گرفته و از آن ها براي بهينه سازي سايت خود استفاده کنيد.
در هنگام انتخاب کلمات کليدي براي معرفي سايت خود، به بررسي سايت هاي هم موضوع بپردازيد تا کد منبع آن ها را بيابيد. هم چنين سعي کنيد از طريق ارسال نامه الکترونيکي، با طراحان آن سايت ها تبادل نظر کنيد.
همواره به ياد داشته باشيد، هر زمان که شما از ويرايش و به روز رساني سايت خود اجتناب کنيد، مردم نيز از مراجعه بعدي به آن، خود داري خواهند کرد.
صفحات وب خود را با مرور گر هاي گوناگون (همانند مايکروسافت و نت اسکيپ)، در درجات وضوح و تنظيمات رنگ مختلف آزمايش کنيد. هميشه در نظر داشته باشيد مراجعات شما، از مرور گر هاي مختلف با نسخه هاي متفاوت استفاده مي کنند، پس قدرت انتخاب به آن ها بدهيد و فراموش نکنيد اگر سايت خود را فقط با مرور گر هاي جديد منطبق سازيد، چه بسا حتي تا پنجاه درصد از بازديد کنندگان سايت شما کاسته شوند.
مطمئن شويد تمامي پيوند هاي(Links) سايت شما کار مي کنند. ابزار هاي گوناگوني براي آزمايش صحت پيوند ها وجود دارد. خطا هايي مانند <> باز ديد کنندگان را عصباني و ناراحت کرده و در نتيجه از اعتبار سايت مي کاهد.
مطمئن شويد تمام تصاوير سايت شما، به درستي نمايش داده مي شوند. اگر بازديدکنندگان نتوانند تصاوير سايت را ببينند، احساس نا خوشنودي کرده و اغلب، آن را ترک مي کنند. يکي از اشتباهات متداول در نحوه ارائه تصاوير، ذکر مسير هايي به شکل زير است:
welcome to my site که به جاي بارگذاري تصاوير براي بازديدکنندگان سايت، تنها اين کار براي خود شما انجام مي شود. سعي کنيد در هنگام آدرس دهي پيوند هاي تصاوير، اين آدرس ها، ساده، محلي و داراي فهرست وبي باشد.
املاي کلمات سايت خود را بررسي کنيد، به خصوص اگر داراي سايت تجاري هستيد، زيرا نام غلط محصول و نيز اشتباه در معرفي آن، صدمات جبران ناپذيري را در پي خواهد داشت. بدين منظور بهتر است از يک نرم افزار غلط ياب املايي، همانند سايت گوگل، در سايت خود سود بجوييد. وجود اشتباهات املايي و نگارشي در سايت تان، اين تصور را در مراجعان، ايجاد مي کند که طراح سايت شما، فردي تازه کار و ناوارد است.
اگر سايت شما حاوي تبليغ کالايي براي فروش است، آن را در صفحه اصلي سايت قرار دهيد و يا در اين صفحه، پيوندي براي دسترسي سريع به آن بگنجانيد. مردم را مجبور نکنيد، چندين پيوند را کليک کنند تا بالاخره دريابند شما چه چيزي را براي فروش عرضه کرده ايد. تصويري از محصولات فروشي خود در سايت قرار داده و به وضوح و مختصر، دلايل نياز مردم به آن محصول را بيان کنيد. آن ها را مطمئن سازيد که شماره کارت اعتباري آن ها، محفوظ مي ماند. هم چنين شماره تلفن و آدرس، براي برقراري تماس ارائه دهيد.
سايت شما بايد منسجم و يک پارچه باشد. به عنوان مثال هر صفحه آن نبايد داراي رنگ زمينه و يا الگوي گشت و گذار متفاوتي باشد. سعي کنيد هر صفحه سايت شما حد اقل يک آيکن کوچک، (ترجيحا در قسمت بالاي صفحه) داشته باشد، تا بازديد کنندگان بدانند هنوز در سايت شما هستند.
گشت و گذار (Navigation) در سايت، بايد راحت و آسان باشد.   تمامي پيوند هاي گشت و گذار در سايت خود را به صورت متمرکز در بالا، پايين، چپ يا راست صفحه، قرار دهيد. براي اين منظور، از جداول و قاب ها نيز مي توان استفاده کرد.ثبات و هماهنگي گشت و گذار در سايت خود را حفظ کنيد.
اگر مجبور به استفاده از جاوا در سايت خود هستيد، به مراجعان سايت خود، قدرت انتخاب براي استفاده و يا عدم استفاده از آن را بدهيد. زيرا جاوا مي تواند باعث کندي، بروز خطا و در بعضي موارد، از کار افتادن مرور گر هاي اينترنت شود.
کاري کنيد که حتي الامکان بازديد کننده سايت شما براي دست يابي به صفحه مورد نظر خود از طريق صفحه اصلي، بيش از 4 کليک انجام ندهد. در غير اين صورت مي بايست طرح گشت و گذار سايت خود را تغيير دهيد.
از به کارگيري ويژگي ‍‍‍‍>>پخش خودکار صدا (auto play)<<، در هنگام مراجعه کاربران به سايت خودداري کنيد. هيچ يک از صد وب برتر جهان، اقدام به اين عمل نکرده اند، پس شما نيز از اين کار اجتناب کنيد.
اندازه متناسب براي کادر هاي تبليغاتي در هر صفحه سايت، 60×468 پيکسل است، ضمن رعايت اين مسئله سعي کنيد در هر صفحه بيش از دو کادر به کار نبريد.
از خوانايي متن تمامي صفحات سايت تان مطمئن شويد. هم چنين از به کر گيري تصاوير شلوغ، به عنوان زمينه اجتناب کنيد، زيرا توجه بازديدکنندگان را از متن دور مي کند.
به طور کلي، رنگ زمينه اي به غير از سفيد يا سياه را براي هشدار و تذکر به کار ببريد زمينه سفيد معمولا براي سايت هايي با متني طولاني به کار مي رود و زمينه سياه نيز، براي الفباي سردي و بي تفاوتي به کار برده مي شود.
دلسرد نشويد. هر کسي بايد از جايي شروع کند. پس به کار خود ادامه دهيد. از راهنمائيها، دستورالعمل ها و منابع آموزشي چاپي و الکترونيکي مربوطه استفاده کنيد و مطمئن باشيد سايت شما به رشد خود ادامه داده و به بالندگي شايان توجهي خواهد رسيد.