كلیه اطلاعات این سایت مربوط به شركت طراحی سایت - شركت نرم افزاری بهپردازان می باشد


موضوع مقاله : Node-js چیست؟ :

شرح :  در واقع يک مفسر جاوا اسکريپت تحت سرور است که مفهوم نحوه کار کردن يک سرور تغيير ميدهد. در واقع هدف قادر ساختن برنامه نويس براي ساخت اپليکيشن هاي بسيار مقياس پذير و نوشتن کدهايي با ده ها هزار اتصالات هم زمان در فقط يک ماشين مجازي است.

يکي از اهداف Node “ارائه دادن راهي آسان براي ساخت برنامه هاي مقياس پذير” است. اما مشکل برنامه هاي سرور فعلي چيست؟

بيايد محاسبه کنيم. در يک زبان مانند Java و PHP هر اتصال کاربر باعث بوجود آمدن يک thread ميشود که حدود 2 مگابايت حافظه را اشغال ميکند. حال در يک سيستمي با 8 گيگابايت RAM به طور ميانگين بيشترين تعداد اتصالات هم زمان 4000 کاربر است.

اگر شما خواسته باشيد که تعداد اتصالات هم زمان را افزايش دهيد خوب طبيعتا بايد به سرورهاي خود اضافه کنيد. که اين اضافه کردن باعث بوجود آمدن هزينه هاي بيشتر مانند هزينه هاي سرور, هزينه هاي ترافيک, هزينه هاي نيروي کار و … ميشود.

ادامه مطلب را از دست ندهيد.

به خاطر همين دلايل معماري وب در تنگنايي وجود دارد که آن هم حداکثر تعداد اتصالات هم زمان است.

Node اين مشکل را بوسيله تغيير نحوه يک اتصال به سرور حل ميکند. به اين صورت که هر اتصال به صورت يک رويداد درون موتور پردازشي Node اجرا ميشود. Node ادعا ميکند که هيچ وقت به بن بست نميرسد و ميتواند تا ده ها هزار اتصال همزمان را پشتيباني کند.

بنابراين اگر شما ميخواهيد برنامه اي بنويسيد که هزاران اتصال هم زمان را پشتيباني کند, چگونه بايد با Node کار کنيد؟ اما قبل از پاسخ به اين سوال بياييد ببينيم که Node چگونه کار ميکند؟

Node يک برنامه تحت سرور است. Node قطعا مثل Apache يا Tomcat نيست. اين سرورها اساسا سرورهاي آماده نصب هستند و ميتوانند ماژول هايي را بپذيرند. مانند Apache که ماژول PHP را ميتواند اجرا کند و به توسعه دهندگان وب اين اجازه را بدهد که اپليکيشن هاي دايناميک بسازند و از طريق ماژول SSL براي امن کردن اتصالات آن استفاده کنند.

Node مفهومي از ماژول ها است که ميتواند به هسته Node اضافه شود. در حال حاظر صدها ماژول در Node موجود است. و جامعه متن باز در حال بروزرساني و توسعه آنها هستند.