تقريبا امروزه تمام مشتريان ما بعد از اتمام طراحي سايت شان، نسخه موبايل سايت خود را نيز مي خواهند. پس مي بايست همان زماني که در حال طراحي سايت هستيم به فکر نسخه اي از آن در آي فون، تبلت و موبايل باشيم؛ به گونه اي که رزولوشن همه اين موارد با يکديگر هماهنگ باشد. قطعا در پنج سال آينده تعداد اين ابزارها نيز بيشتر خواهد شد.
در دنياي طراحي و توسعه سايت، به نقطه اي خواهيم رسيد که نميتوان با ابزارها و رزولوشن هاي جديد همگام شد. قاعدتا براي همه ما، طراحان سايت، ساخت يک وب سايت براي هر ابزار با رزولوشن خاص خود اگر غير ممکن نباشد عملي هم نيست. پس آيا محکوم به از دست دادن تعدادي از کاربران سايت بر روي يک ابزار خاص براي بدست آوردن کاربران ديگر بر روي ابزار ديگري باشيم؟ گزينه ديگري پيش روي خود نداريم؟

ريسپانسيو به معناي پاسخ گرا يا واکنشي مي باشد. به اين معنا که طراحي وب سايت به گونه‌اي مي باشد که در صفحات مختلف و ابزارهاي متفاوت سايت به درستي نمايش داده مي شود، به عنوان مثال زماني که شما از طريق گوشي يا تبلت سايت را تماشا مي کنيد ساختار ظاهري سايت به گونه اي تغيير پيدا مي کند که قابليت پيمايش سايت در اين ابزارها به راحتي فراهم گردد. از طرفي در مانيتورهاي با  رزولوشن بالا نيز سايت به گونه‌اي مناسب نمايش داده مي شود و به عبارت ديگر کاربران با هر ابزاري سايت شما را تماشا مي کنند از محتوا و ظاهر سايت شما کمال استفاده را خواهند برد.