سيستم مديريت محتوا ، ترجمه عبارت content management system  يا CMS است ، که به معناي سيستم نرم افزاري اي است که به کمک آن محتوا مديريت مي شود و به نرم افزارهايي گفته مي شود که نظام قابل مديريتي را در ثبت , بروزرساني و بازيابي محتوا فراهم مي آورند .  اين نرم افزارها الزاما وابسته به وب نيستند و برنامه هاي کاربردي مديريت محتواي وب سايت هاي اينترنتي , صصرفا يک نمونه از اين گونه سيستم هاي مديريت محتوا  مي باشد. لکن در کشور ما ايران ، بعلت گسترش اين شاخه از نرم افزارهاي سيستم مديريت محتوا , عبارت cms تتنها به نرم افزارهاي مديريت وب سايت اطلاق مي شود.طراحي سايت ، cms ، پرتال ، سايت ساز ، سيستم مديريت محتوا ، نرم افزار مديريت محتوا ، طراحي وب سايت با Dadevarzan ، portal ، سي ام اس

cms يا سيستم مديريت محتوا چرخه زندگي صفحات وب سايت اينترنتي را از لحظه ايجاد تا زمان انقراض در بر مي‌گيرند و به صاحبان اين وب سايت ها , که لزوما آشناي با مباحث تخصصي اينترنت , وب و برنامه نويسي تحت وب نيستند ، اجازه مي دهند تا بتوانند سايت هاي خود را به نحوي حرفه اي مديريت کنند.

سيستم مديريت محتوا تحولي شگرف در زمينه طراحي و مديريت  وب سايت‌هاي اينترنتي به‌شمار مي‌آيد. امروزه توقع بينندگان سايت‌هاي وب بسيار بالا رفته و ديگر مرور وب سايت‌هايي با صفحات ثابت و راکد هيجاني در آنها ايجاد نمي‌کند. امروز کاربران به‌‌دنبال سايت‌هايي مي‌گردند که بتوانند به نوعي در گوشه‌اي از آن سهمي داشته باشند و ارائه محتوي، مطالب و اطلاعات جديد در هر بار رجوع کاربران به وب سايت ، مي‌تواند آنها را پايبند سايت نمايد.

يکي از مشکلاتي که تا امروز به نوعي باعث مي‌شد تا افراد کمتري به فکر داشتن يک وب‌ سايت اينترنتي بيفتند هزينه‌هاي بالاي طراحي آن بوده ، به عنوان نمونه براي طراحي وب سايتهاي اينترنتي ، سابق بر اين تعدادي نيروي متخصص طراح وب ، مشغول طراحي آن در چندين ماه و رفع ايراد و پشتيباني از وب سايت مي شدند لذا هزينه طراحي و پشتيباني وب سايت بالا بود ، ولي امروزه با در دسترس بودن سيستم هاي مديريت محتوا ديگر چنين مشکلي وجود ندارد.