جهت تماس با کارشناسان فروش کلیک نمایید

موضوع مقاله : اکشن اسکريپت چيست ؟ - Action script :

شرح : تعريف رسمي اکشن اسکريپت که از استادان ما در ادابي دريافت شده است چيزي مانند اين است : اکشن اسکريپت ( Action Script ) يک زبان برنامه نويسي براي محيط اجراي فلش پلير است.

اين زبان برنامه نويسي در اصل به عنوان روشي براي طراحان فلش به منظور استفاده از امکانات اينتراکتيو طراحي شده بود و به برنامه نويسان فلش اجازه مي داد تا پروژه هايي از انيميشن هاي ساده تا پيچيده و اينترفيسهاي برنامه هاي اينتراکتيو را ايجاد کنند. اين تعريف جالب است و همان چيزي است که مي توان از شرکت مسئول براي اين زبان انتظار داشت اما به شما نمي گويد که اکشن اسکريپت چگونه به وجود آمد. چيزي که ما مي دانيم اين است که اکشن اسکريپت 1.0 ابتدا در فلش 5 ظاهر شد. نسخه هاي قبلي فلش به طراحان اجازه مي داد تا دستوراتي را به فيلمهاي خود اضافه کنند تا بتوانند پخش و ذخيره کردن داده ها را کنترل کنند اما آنها بسيار ساده بودند و کسي نمي توانست به آنها يک زبان برنامه نويسي بگويد.

اکشن اسکريپت 1.0 بر مبناي ECMAScript 262 بود که باعث ميشود از خانواده مشابهي با جاوا اسکريپت باشد.اکشن اسکريپت 2.0 نيز با فلش MX 2004 ارائه شد و بر مبناي يک نسخه جديدتر از استاندارد ECMAScript بود. با اين که اين زبان داراي ساختارهاي زبان برنامه نويسي جديدي بود , مانند کلاس ها , اينترفيسها و خاصيتهاي private و public, اما نسبت به نسخه قبلي تفاوت چنداني وجود نداشت.

زبان اکشن اسکريپت نيز همچون ساير زبان هاي شيئ گرا داراي کلاسها - متغيرها - دستورات شرطي - حلقه ها و . . . مي باشد.

فيلمهاي فلش را مي توان به سادگي توسط اکشن اسکريپت کنترل نمود و به واسطه آن امکان ساخت انواع بازي - انيميشن - مالتي مديا و . . . به وجود مي آيد.