كلیه اطلاعات این سایت مربوط به شركت طراحی سایت - شركت نرم افزاری بهپردازان می باشد


موضوع مقاله : ابر رایانه ای که با اب داغ خنک می شود :

شرح : شرکت IBM اعلام کرد ابررايانه‌اي که به دليل داشتن سيستم خنک کننده آب گرم در نوع خود اولين به شمار مي‌رود را در موسسه فدرال تکنولوژي زوريخ در سوئيس نصب کرده است.
به گزارش خبرگزاري مهر، اين ابررايانه که Aquasar نام دارد نه تنها قادر است تا بيش از 40 درصد در مصرف انرژي صرفه جويي کند، بلکه با به کارگرفتن حرارت سيستم‌هاي رايانه‌اي و ورود آن به سيستم‌هاي حرارتي ساختمان‌ها، منجر به کاهش 85 درصدي انتشار دي اکسيد کربن خواهد شد.
طي ماه‌هاي گرم تابستاني يکي از بهترين مکان‌ها براي کارکردن اتاق سرور شبکه رايانه‌هاي يک شرکت است که در آن براي جلوگيري از داغ شدن پردازشگرها از سيستم‌هاي خنک کننده‌ي قوي استفاده مي‌شود. IBM که معتقد است اين سيستم چندان با کاهش مصرف انرژي همخواني ندارد، راهکار جديد و خلاقانه‌اي را براي خنک سازي سيستم‌هاي رايانه‌اي ابداع کرد که در آن از آب داغ به عنوان ماده خنک کننده استفاده مي‌شود.
آب گرم به تمامي پردازشگرها اين امکان را مي‌دهد که به خوبي در حرارت پايين‌تر از حداکثر مجاز کار کنند و اين ماده سرد کننده چهار هزار بار موثرتر از هوا حرارت پردازشگرها را کاسته و طي اين فرايند با وارد کردن حرارت مازاد به سيستم حرارتي ساختمان از ميزان مصرف انرژي خواهد کاست.
به گفته محققان IBM با ابداع اين ابررايانه در واقع مشارکت مهمي در توسعه ابررايانه‌ها و سيستم‌هاي رايانه‌اي پايدار و کم مصرف انجام شده است زيرا در آينده‌اي نه چندان دور محاسبه‌ي ميزان کارايي رايانه‌ها در وات و به نسبت ميزان دي اکسيد کربني که از آن‌ها منتشر مي‌شود، بسيار حياتي خواهد بود.
استفاده آزمايشي از ابررايانه Aquasar نشان داد اين ابررايانه با عملکرد و سرعت پردازشي برابر 6 پتا فلاب از بهره‌وري انرژي برابر 450 مگافلاب بر وات برخوردار است در حاليکه مي‌تواند در حدود 9 کيلووات انرژي حرارتي را وارد سيستم حرارتي ساختمان کند.
بر اساس گزارش سي نت، قدم بعدي طي سه سال آينده تمرکز بر روي عملکرد و ويژگي هاي سيستم خنک کننده است تا بتوان ويژگي‌هاي آن را براي سيستم‌هاي رايانه‌اي آينده بهبود داد.