نرم‌افزار کاربردي (به انگليسي: Application software) عبارت است از نرم‌افزاري که با استفاده? مستقيم از منابع و قابليت‌هاي رايانه کاري را مستقيماً براي کاربر انجام مي‌دهد. بايد توجه داشت که اين عبارت در مقابل عبارت نرم‌افزار سيستمي معني پيدا مي‌کند.

نرم‌افزار سيستمي در مقابل در پس‌زمينه عمل مي‌کند و خدماتي را فراهم مي‌کند که ديگر نرم‌افزارها و يا سيستم‌عامل مي‌توانند براي انجام کارهاي خود از آن استفاده کنند. اما در عوض معمولاً مستقيماً با کاربر عادي در تماس نيست و خدماتي را به او ارايه نمي‌دهد.

در عمل بيشتر نرم‌افزارهايي که کاربران با آن‌ها سر و کار دارند از اين دسته محسوب مي‌شوند. براي مثال مي‌توان به نرم‌افزارهاي روميزي يعني واژه‌پردازها، صفحه گسترده‌ها، نرم‌افزارهاي طراحي گرافيکي، بازي‌هاي رايانه‌اي و امثال آن‌ها اشاره کرد.

بسياري نرم‌افزارهاي کاربردي، براي توسعه‌دهندگان ابزار رابط برنامه‌نويسي کاربردي هم فراهم مي‌کنند تا بتوان از قابليت‌هاي نرم‌افزار در نرم‌افزارهاي جديد استفاده کرد. براي مثال نرم‌افزار ادوبي آکروبات هنگام نصب اي‌پي‌آي فراهم مي‌کند که برنامه‌نويس مي‌تواند با استفاده از آن توانايي‌هاي آکروبات را در برنامه? خود به کار گيرد.

براي عنوان نمونه‌هاي ديگر مي‌توان به نرم‌افزارهاي پردازش متن، برگه‌هاي گسترده (صفحات گسترده) و نرم‌افزارهاي پخش نوا و نما اشاره کرد.