موضوع مقاله :

دات نت فریم ورک چیست؟

چکیده :

دات نت فریم ورک چیست؟


شرح : وقتی شما یک برنامه نصب می‌کنید علاوه بر فایل‌های اصلی برنامه که در ProgramFiles نصب می‌شود، تعدادی هم فایل هستند که در شاخه ویندوز نصب می‌شوند. این فایل‌ها همان درایورهای مورد نیاز ویندوز برای اجرای برنامه شما هستند که توسط برنامه نویس برنامه نوشته نمی‌شوند، بلکه آن‌ها قبلا تعریف شده‌اند و برنامه‌نویس از قابلیت‌های آن در برنامه خود استفاده می‌کند. پس برای اینکه برنامه شما کار کند باید آن فایل‌ها به ویندوز شما اضافه شوند.
Framework مجموعه‌ای از فایل‌های مورد نیاز سیستم عامل (شامل فایل‌های DLL و رجیستری و واسطه‌های استاندارد ارتباط برنامه‌ها با یک‌دیگر) است که برای اجرای برنامه‌های نوشته شده تحت دات‌نت ضروری می‌باشد. (توجه: برای اجرای برنامه‌های تحت جاوا نیز نیاز به نصب JAVA virtual machine دارید.)
چون دات‌نت می‌خواهد از فلسفه سادگی “keep it simple” پشتیبانی کند به‌همین دلیل، اساس کار نصب برنامه‌ها copy-only installation می‌باشد. یعنی دیگر نیازی به پکیج کردن برنامه‌ها توسط برنامه‌نویس و نصب توسط کاربر نیست. بلکه تمامی فایل‌های کتابخانه‌ای مورد نیاز را فریم‌ورک تامین می‌کند و برنامه‌ها با روش فقط کپی در ویندوز کار می‌کنند.