تسریع بوت در ویندوز به چه صورت است؟

چکیده :

تسریع بوت در ویندوز به چه صورت است؟هنگامی كه شما برای اولین بار ویندوز XP را بر روی یك سیستم نصب می كنید،‌ یكی از بارزترین بهبودهایی كه مایكروسافت به كرنل سیستم عامل خود داده است توجه شما را جلب خواهد كرد. در طی سیر تغییر و تحولات ویندوز و آمدن نسخه های جدیدتر، همه انتظار داشتند زمان بوت نیز در نسخه های جدیدتر طولانی تر شود،
اما مایكروسافت حقیقتا با روند سریع بوت ویندوز XP، همه را غافلگیر كرده است. اما مایكروسافت چه كار جدیدی را در ویندوز XP انجام داده است؟
اولین چیزی كه روند بوت را سریعتر می كند، چیزی است كه برای اولین بار با ویندوز XP،Me و ویندوز 2000 ارائه شد یعنی Simple Boot Flag یا.SBF SBF ثباتی در حافظه CMOS‌ در تراشهBIOS است و اولین باری كه ویندوز بوت
می شود مقدار دهی میگردد. SBF سه دسته اطلاعات مهم را در خود نگهداری می كند، علاوه بر یك بیتparity در انتها كه ویندوز را قادر می سازد صحت محتوای این ثبات را بررسی كند.
اولین بیت در این ثبات، PNPOS نام دارد كه نشان می دهد آیا سیستم عاملی كه نصب شده است یك سیستم عامل آگاه از ادواتPlug-and-Play هست یا خیر. اگر این بیت بر روی1 تنظیم شده باشد،BIOS در حالت حداقلی، تنها چیزهایی را كه واقعا لازم دارد بارگزاری می كند و سپس كنترل را به ركورد راه انداز سیستم عامل می سپارد. ویندوز همیشه این بیت را بر روی 1 تنظیم می كند. این كار به تنهایی زمان بوت را كاهش می دهد.