آشنایی با XML

چکیده :

آشنایی با XMLدر ابتدا لازم است با کلمات تشکیل دهنده XML یعنی Extensible ، Markup و Language آشنا شویم .Markup ، واژه ئی برای متادیتا است . متادیتا ، اطلاعاتی در رابطه با اطلاعات است . قدمت استفاده از Markup به قبل از کامپیوتر بر می گردد . مثلا" در دنیای نشر از علائم خاصی در متن های ویرایش شده استفاده تا به پردازنده متن ( انسان و یا ماشین ) اعلام شود ، چه نوع عملیاتی را در رابطه با اطلاعات می بایست انجام دهد. HTML یکی از زبان های کلاسیک نشانه گذاری است . مثلا" با افزودن تگ <Bold> به مرورگر اعلام می شود که به چه صورت می بایست اطلاعات نمایش داده شوند .

XML  مخفف زبان نشانه‌گذاری قابل گسترش می‌باشد. این زبان یك زبان نشانه‌گذاری جدید است كه توسط كنسرسیوم وب  در سال 1997 برای غلبه بر محدودیتهای زبان HTML بوجود آمده است. كنسرسیوم وب سازمانی است كه مسئول نگهداری استاندارهای موجود در زمینه وب می‌باشد كه از مهمترین این استاندارها می‌توان به HTML اشاره كرد.

 تفاوت اصلی XML با HTML در این است كه XML سعی دارد داده‌ها را طوری نشانه‌گذاری كند كه معنای آنها حفظ شود و در حالیكه HTML  داده‌ها را طوری نشانه‌گذاری می‌كند كه قابل نمایش برای مرورگرها باشد. در واقع تاكید XML بر روی معنای داده‌هاست در حالیكه تاكید HTML  بر نمایش داده می‌باشد. به منظور حفظ معنای داده‌ها XML ابر داده(Metadata ) توصیف كننده داده‌ها را نیز همراه آنها ذخیره می‌كند.

فایلهای XML دارای قابلیت متنی هستند طوری كه می‌توان آنها را در ویرایشگرهای متنی ویرایش كرد. یك فایل در XML از دو قسمت متن و علائم نشانه گذاری تشكیل شده است كه قسمت متن آن داده‌های اصلی ذخیره شده و علائم نشانه‌گذاری و ابرداده‌ توصیف كننده متن را در بر دارد.  XML از یك سو با ذخیره فایلهایش در قالب متنی و استفاده از علائم نشانه‌گذاری‏ فهم معنای داده‌های ذخیره شده را برای انسان ممكن می‌سازد و از سوی دیگر با در اختیار قرار دادن این فایلها در یك قالب ساختیافته برای برنامه‌ها، پردازش آن را برای كامپیوتر ساده می‌كند.