کارایی PHP چیست

چکیده :

کارایی PHP چیستپی اچ پی (PHP) یک زبان برنامه نویسی (و اسکریپت نویسی) تحت وب است که در سمت سرور اجرا می شود و می‌تواند صفحات پویا (داینامیک) را در اختیار کاربر قرار دهد یا سرویس خاصی را پیدا سازی کند.

زبان PHP چیست؟
پی اچ پی (PHP) مخفف عبارت Personal Home Page بود که بعدها به PHP: Hypertext Preprocessor تغییر یافت. یک زبان برنامه نویسی و اسکریپت نویسی رایگان، متن باز و بسیار پر استفاده تحت وب است که در سمت سرور اجرا می‌شود.

ابتدا کاربر درخواست مشاهده صفحه‌ای را می‌کند (مثلاً ممکن است روی یک لینک کلیک کند یا به صورت مستقیم آدرس را تایپ کند) یا کاربر یک فرم را دارد ارسال می‌کند. حال مرورگر به سروری که با استفاده از DNS آن را پیدا کرده، درخواست خود را می‌دهد. این درخواست ممکن است بصورت GET یا POST باشد، همچنین ممکن است در کنار این درخواست، کوکی‌هایی نیز به سرور ارسال شوند.

حال که سرور درخواست کاربر را دریافت کرده، با استفاده از یک زبان اسکریپت نویسی در سمت سرور، آن را پردازش کرده، عملیات مختلفی طبق آن درخواست انجام داده و در نهایت یک صفحه پویا یا داینامیک را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در نهایت مرورگر کاربر پاسخی که شامل کدهای صفحه است را از سرور دریافت کرده و با استفاده از موتور رندرینگ خود، صفحه را به صورت گرافیکی و قابل خواندن در اختیار کاربر قرار می‌دهد. به این ترتیب کاربر می‌تواند صفحه را ببیند.

خب حال که با نحوه ارسال درخواست/دریافت پاسخ از طرف مرورگر کاربر و سرور وبسایت آشنا شدیم، می‌دانیم که سمت سرور و سمت کاربر بودن یک زبان پردازشی چگونه است. زبان‌هایی نظیر جاوا اسکریپت (JavaScript) و طراحی HTML را در نظر بگیرید. این‌ها فقط و فقط در سمت مرورگر کاربر اجرا می‌شوند. و زبان‌هایی مثل PHP و ASP در سمت سرور. نوشتن اسکریپت و برنامه در زبان پی اچ پی بسیار ساده است با این حال پیاده سازی پروژه‌های بزرگ، طبعاً نیاز به صرف وقت زیادی خواهد بود.