معرفی وب سرور Nginx

چکیده :

معرفی وب سرور NginxNginx (تلفظ کنید engine-x) پروکسی سروری open source یا منبع باز برای پروتکل های HTTP, HTTPS, SMTP, POP3 و IMAP می باشد. Nginx به عنوان متعادل کننده بارگذاری یا load balancer، وب سرور و HTTP cache معروف است. پروژه Nginx از همان ابتدای شکل گیری بر روی کارایی و performance بالا، و استفاده کمتر و بهینه شده از رم کار نمود. ان جین ایکس بر روی سیستم عامل های مختلفی از جمله Linux, OS X, Solaris, AIX, HP-UX و انواع BSD اجرا میشود. اساس توسعه Nginx را میتوان برای خدمت رسانی به محتوای صفحات پویای HTTP بر روی شبکه از طریق FastCGI, SCGI برای اسکریپت ها و سرویس دهنده های نرم افزار WSGI یا ماژول های Phusion و همچنین استفاده به عنوان load balancer معرفی نمود.

تاریخچه Nginx

توسعه Nginx توسط Igor Sysoev در سال 2002 اغاز شد. در جولای سال 2011 شرکت به نام Nginx, Inc در سان فرانسیسکو، کالیفرنیا تغییر شکل داد. این شرکت در واقع یک کمپانی information technology میباشد که نرم افزار های وب سرور را تولید و ارائه می کند. بر اساس بررسی های Netcraft در اگوست سال 2014، nginx به عنوان دومین وب سرور پرطرفدار در سایت های فعال شناخته شد.

ویژگی های Nginx

از برخی از ویژگی ها و قابلیت های  Nginx میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

قابلیت پشتیبانی و مدیریت بیش از 10,000 اتصال همزمان با مصرف رم بسیار پایین
فابلیت Load balancing
قابلیت Fault tolerance
پشتیبانی از OCSP  با OpenSSL
پشتیبانی از FastCGI, SCGI, uWSGI به همراه caching
سازگار با IPv6
پشتبانی از پروتکل SPDY
فشرده سازی و اکسترکت gzip
باز نویسی URL یا URL rewriting
قابلیت Bandwidth throttling
پردازش داده های XSLT
پشتیبانی از TLS/SSL
پشتیبانی از STARTTL ها
احراز هویت با استفاده از سرور HTTP خارجی
و …

 نصب Nginx در WHM

برای نصب وب سرور Nginx بر روی WHM تنها کافیست از طریق SSH دستورهای زیر را وارد نمایید :

cd /usr/local/src

wget http://nginxcp.com/latest/nginxadmin.tar

tar xf nginxadmin.tar

cd publicnginx

./nginxinstaller install

توجه داشته باشید که برای پاک کردن و Uninstall این وب سرور نیز مانند کد های بالا میتوانید عمل نمایید با این تفاوت که در مرحله پایانی به جای واژه install از واژه Uninstall باید استفاده گردد :

cd /usr/local/src

wget http://nginxcp.com/latest/nginxadmin.tar

tar xf nginxadmin.tar

cd publicnginx

./nginxinstaller uninstall

 پس از پایان فرایند نصب که معمولا چند دقیقه به طول می انجامد، میتوانید با وارد شدن به WHM و انتخاب گزینه plugins از منوی سمت چپ، پلاگین Nginx را که دقایقی پیش نصب کرده بودید مشاهده نمایید.

در انتها توجه داشته باشید که با نصب این وب سرور ، سی پنل به صورت خودکار ان را جایگزین اپاچی می کند. بدین معنا که تمامی سایت ها ازین پس به جای استفاده از اپاچی به عنوان وب سرور، از Nginx استفاده خواهند کرد.