مفهوم Apache در طراحی سایت

چکیده :

مفهوم Apache در طراحی سایتنام آپاچی به یک قبیله هندی آمریکایی برمی گردد. این قبیله از نظر شجاعت و مهارت در جنگ دارای شهرت زیادی بودند که در سال 1995 برای توسعه اولین نسخه از این وب سرویس این نام انتخاب شد.
متداول‌ترین دلیل استفاده از این برنامه htaccess. می باشد که طراحان حرفه‌ای در محیط لینوکس از آن بهره می برند.

برای نمونه زمانی که بخواهند اولین صفحه در سایت صفحه بخصوصی باشد با یک دستور در آن پرونده (فایل) این امر ممکن می‌شود و یا زمانی که صاحب سایت مایل نیست که فایلهای موجود در سرور ، توسط دیگران دزدیده شود و بخواهد که مانع از پیوند مستقیم آنها شود آپاچی کمک می‌کند تا به خواستشان برسند.

زمانی که برنامه نویس بخواهد محل واقعی صفحات دیده نشود نیز این برنامه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردی‌ترین دلیل استفاده از Apache

یکی از کاربردی‌ترین موارد مربوط به آپاچی برای برنامه نویسان استفاده از پرونده (فایل) htaccess. است.
برنامه نویس می‌تواند با اعمال تغییراتی در این پرونده که بر هر شاخه‌ای قابل اضافه شدن است ، دستورات ویژه آن شاخه را به سرور ارایه می دهد.
برای نمونه اگر بخواهد که در صورت وارد کردن نشانی aa.html نام آن باقی بماند ولی در واقع پرونده main.php?page=bb اجرا شود به‌وسیله این پرونده قادر به اعمال دستورش خواهد بود.
نقش استک LAMP را رسماً وب سرور Apache (آپاچی) ایفا می کند. سرویس دهنده ی اچ‌تی‌تی‌پی آپاچی که اکثراً آن را آپاچی می‌نامند، یک برنامه‌ی وب سرور است که نقش کلیدی در توسعه دنیای وب ایفا می‌کند و اکثر شرکت های هاستینگ از این وب سرور برای ارائه خدمات میزبانی خود استفاده می کنند.

در سال 2009 آپاچی اولین برنامه ی وب سرور بود که حدود 100 میلیون وب‌ سایت به کمک آن سرویس‌دهی می‌کردند.

آپاچی معمولا در محیط‌ های بر پایه یونیکس و لینوکس استفاده می‌شود.