چگونه می توان سایت محبوب و پر بازدید کننده ای داشت؟

چکیده :

چگونه می توان سایت محبوب و پر بازدید کننده ای داشت؟در اولین قدم، دقت کنید حجم صفحه اصلی یا صفحه آغازین (Homepage) سایت شما (شامل HTML، گرافیک و غیره) کیلو بایت نباشد و حداکثر طی مدت 30 ثانیه، توسط کامپیوتری با سرعت 8/28 کیلو بایت در ثانیه، دریافت شود. برای اثبات این ادعا کافی است به صفحه اصلی سایت yahoo که یکی از محبوب ترین و پر بیننده ترین سایت ها در اینترنت است، نگاهی بیندازید. (   من خودم جند وقت پیش در مجله ای از قول یکی از بزرگترین طراحان وب سایت خواندم که نوشته بود: حجم صفحه اول شما باید آن قدری باشد که از زمانی که آدرس صفحه را وارد می کنید تا لحظه ای که آن نمایش داده شود نفس خود را بگیرید اگر قبل از این که تمام کنید صفحه شما نمایش داده شد که آن صفحه از نظر حجمی معقول است ولی اگر هم چنان نفس خود را نگاه داشتید تا به دیدار باقی رفتید آن صفحه از نظر طراحی مشکل دارد!!!)
مطمئن شوید صفحه اصلی سایت شما، تمامی اطلاعات لازم و ضروری برای جلب توجه کاربران و بازدید کنندگان را در بر دارد. در غیر این صورت، آنها سایت شما را سریعا ترک خواهند کرد.
طراحی سایت باد به گونه ای باشد که برای رسیدن به انتهای هر صفحه، حداکثر از 4 کلیک بر روی نوار مرور، استفاده شود
می خواهید باور کنید یا نکنید، ولی یکی از رایج ترین اشتباهات طراحان سایت ها، عدم ذکر آدرس الکترونیکی (Email) خودشان است. همیشه اطلاعات تماس خود را در سایت قرار دهید تا مردم بتوانند به وسیله آن، پیشنهادات، انتقادات، سوالات و یا قدر دانی خود را ابراز کنند و در صورت دریافت نامه الکترونیکی، سعی کنید حداکثر تا 48 ساعت به آن پاسخ دهید.
بازدید کنندگانی که جهت کسب اطلاعات، اخبار و محصولات جدید به سایت شما مراجعه می کنند، سریعا متوجه به روز بودن اطلاعات می شوند، لذا لازم است اطلاعات سایت خود را مرتبا و هر چند روز یک بار به روز رسانی کنید.
برای این منظور مجبور نیستید ساعت ها از وقت خود را صرف تغییرات کنید، بلکه با 10 تا 15 دقیقه در هر روز، می توانید این کار را انجام دهید.
محتوی سایت شما بسیار اهمیت دارد. بنابراین کپی و یا بدلی از سایر سایت ها باشد. سر هم بندی و سرقت تصاویر و به خصوص محتویات و مندرجات سایت های دیگران و استفاده از آن ها در سایت خود، موجب کاهش ارزش و اعتبار آن می شود. شما می بایست به جای تقلید از دیگر سایت ها، از آن ها الگو برداری کنید.
با استفاده از روش آزمون و خطا، از صحت عملکرد سایت خود و نیز عدم وجود مشکل محتوایی و یا فنی (همانند پیوند ها، تصاویر، فونت ها و ...) مطمئن شوید سایت هایی با موضوعات و مضامین مشابه سایت خود را ببینند و ضمن بررسی نحوه طراحی آن ها، از اشتباهات و موفقیت های پند گرفته و از آن ها برای بهینه سازی سایت خود استفاده کنید.
در هنگام انتخاب کلمات کلیدی برای معرفی سایت خود، به بررسی سایت های هم موضوع بپردازید تا کد منبع آن ها را بیابید. هم چنین سعی کنید از طریق ارسال نامه الکترونیکی، با طراحان آن سایت ها تبادل نظر کنید.
همواره به یاد داشته باشید، هر زمان که شما از ویرایش و به روز رسانی سایت خود اجتناب کنید، مردم نیز از مراجعه بعدی به آن، خود داری خواهند کرد.
صفحات وب خود را با مرور گر های گوناگون (همانند مایکروسافت و نت اسکیپ)، در درجات وضوح و تنظیمات رنگ مختلف آزمایش کنید. همیشه در نظر داشته باشید مراجعات شما، از مرور گر های مختلف با نسخه های متفاوت استفاده می کنند، پس قدرت انتخاب به آن ها بدهید و فراموش نکنید اگر سایت خود را فقط با مرور گر های جدید منطبق سازید، چه بسا حتی تا پنجاه درصد از بازدید کنندگان سایت شما کاسته شوند.
مطمئن شوید تمامی پیوند های(Links) سایت شما کار می کنند. ابزار های گوناگونی برای آزمایش صحت پیوند ها وجود دارد. خطا هایی مانند <> باز دید کنندگان را عصبانی و ناراحت کرده و در نتیجه از اعتبار سایت می کاهد.
مطمئن شوید تمام تصاویر سایت شما، به درستی نمایش داده می شوند. اگر بازدیدکنندگان نتوانند تصاویر سایت را ببینند، احساس نا خوشنودی کرده و اغلب، آن را ترک می کنند. یکی از اشتباهات متداول در نحوه ارائه تصاویر، ذکر مسیر هایی به شکل زیر است:
welcome to my site که به جای بارگذاری تصاویر برای بازدیدکنندگان سایت، تنها این کار برای خود شما انجام می شود. سعی کنید در هنگام آدرس دهی پیوند های تصاویر، این آدرس ها، ساده، محلی و دارای فهرست وبی باشد.
املای کلمات سایت خود را بررسی کنید، به خصوص اگر دارای سایت تجاری هستید، زیرا نام غلط محصول و نیز اشتباه در معرفی آن، صدمات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت. بدین منظور بهتر است از یک نرم افزار غلط یاب املایی، همانند سایت گوگل، در سایت خود سود بجویید. وجود اشتباهات املایی و نگارشی در سایت تان، این تصور را در مراجعان، ایجاد می کند که طراح سایت شما، فردی تازه کار و ناوارد است.
اگر سایت شما حاوی تبلیغ کالایی برای فروش است، آن را در صفحه اصلی سایت قرار دهید و یا در این صفحه، پیوندی برای دسترسی سریع به آن بگنجانید. مردم را مجبور نکنید، چندین پیوند را کلیک کنند تا بالاخره دریابند شما چه چیزی را برای فروش عرضه کرده اید. تصویری از محصولات فروشی خود در سایت قرار داده و به وضوح و مختصر، دلایل نیاز مردم به آن محصول را بیان کنید. آن ها را مطمئن سازید که شماره کارت اعتباری آن ها، محفوظ می ماند. هم چنین شماره تلفن و آدرس، برای برقراری تماس ارائه دهید.
سایت شما باید منسجم و یک پارچه باشد. به عنوان مثال هر صفحه آن نباید دارای رنگ زمینه و یا الگوی گشت و گذار متفاوتی باشد. سعی کنید هر صفحه سایت شما حد اقل یک آیکن کوچک، (ترجیحا در قسمت بالای صفحه) داشته باشد، تا بازدید کنندگان بدانند هنوز در سایت شما هستند.
گشت و گذار (Navigation) در سایت، باید راحت و آسان باشد.   تمامی پیوند های گشت و گذار در سایت خود را به صورت متمرکز در بالا، پایین، چپ یا راست صفحه، قرار دهید. برای این منظور، از جداول و قاب ها نیز می توان استفاده کرد.ثبات و هماهنگی گشت و گذار در سایت خود را حفظ کنید.
اگر مجبور به استفاده از جاوا در سایت خود هستید، به مراجعان سایت خود، قدرت انتخاب برای استفاده و یا عدم استفاده از آن را بدهید. زیرا جاوا می تواند باعث کندی، بروز خطا و در بعضی موارد، از کار افتادن مرور گر های اینترنت شود.
کاری کنید که حتی الامکان بازدید کننده سایت شما برای دست یابی به صفحه مورد نظر خود از طریق صفحه اصلی، بیش از 4 کلیک انجام ندهد. در غیر این صورت می بایست طرح گشت و گذار سایت خود را تغییر دهید.
از به کارگیری ویژگی ‍‍‍‍>>پخش خودکار صدا (auto play)<<، در هنگام مراجعه کاربران به سایت خودداری کنید. هیچ یک از صد وب برتر جهان، اقدام به این عمل نکرده اند، پس شما نیز از این کار اجتناب کنید.
اندازه متناسب برای کادر های تبلیغاتی در هر صفحه سایت، 60×468 پیکسل است، ضمن رعایت این مسئله سعی کنید در هر صفحه بیش از دو کادر به کار نبرید.
از خوانایی متن تمامی صفحات سایت تان مطمئن شوید. هم چنین از به کر گیری تصاویر شلوغ، به عنوان زمینه اجتناب کنید، زیرا توجه بازدیدکنندگان را از متن دور می کند.
به طور کلی، رنگ زمینه ای به غیر از سفید یا سیاه را برای هشدار و تذکر به کار ببرید زمینه سفید معمولا برای سایت هایی با متنی طولانی به کار می رود و زمینه سیاه نیز، برای الفبای سردی و بی تفاوتی به کار برده می شود.
دلسرد نشوید. هر کسی باید از جایی شروع کند. پس به کار خود ادامه دهید. از راهنمائیها، دستورالعمل ها و منابع آموزشی چاپی و الکترونیکی مربوطه استفاده کنید و مطمئن باشید سایت شما به رشد خود ادامه داده و به بالندگی شایان توجهی خواهد رسید.