كلیه اطلاعات این سایت مربوط به شركت طراحی سایت - شركت نرم افزاری بهپردازان می باشد


شركت نرم افزاری بهپردازان

موضوع مقاله : جاوااسکريپت چيست؟ :

شرح : جاوااسکريپت (به انگليسي: JavaScript) زبان برنامه‌نويسي اسکريپت مبتني بر اشياء است که توسط NetScape توليد شده‌است. اين زبان، يک زبان شي‌گرا است که بر اساس استاندارد ECMA-262 Edition 3 نوشته شده‌است.
عليرغم اشتباه عمومي، زبان جاوااسکريت با زبان جاوا ارتباطي ندارد، اگر چه ساختار اين زبان به سي پلاس پلاس(++C) و جاوا شباهت دارد؛ که اين امر براي يادگيري آسان در نظر گرفته شده‌است. از همينرو دستورهاي متداول مانند if, for, try..catch ,"while" و... در اين زبان هم يافت مي‌گردند.
اين زبان مي‌تواند هم به صورت ساخت يافته و هم به صورت شي گرا مورد استفاده قرار گيرد. در اين زبان اشياء با اضافه شدن متدها و خصوصيات پويا به اشياء خالي ساخته مي‌شوند، بر خلاف جاوا. بعد از ساخته شدن يک شي به روش فوق، اين شي مي‌تواند به عنوان نمونه‌اي براي ساخته شدن اشياء مشابه مورد استفاده قرار گيرد.
به علت اين قابليت زبان جاوااسکريپت براي ساختن نمونه از سيستم مناسب مي‌باشد.
کاربرد گسترده اين زبان در سايتها و صفحات اينترنتي مي‌باشد و به کمک اين زبان مي‌توان به اشياء داخل صفحات HTML دسترسي پيدا کرد و آنها را تغيير داد. به همين علت براي پويا نمايي در سمت کاربر، از اين زبان استفاده مي‌شود.
JavaScript به صورت «جاواسکريپت» خوانده مي‌شود، ولي در فارسي به صورت «جاوااسکريپت» ترجمه مي‌شود و اگر به صورت «جاوا اسکريپت» ترجمه شود اشتباه است چون دو کلمه جدا از هم نيست و اگر به صورت دو کلمه جدا نوشته شود خطلاهاي نگارشي ايجاد مي‌شود، به طور مثال ممکن است کلمه جاوا در انتهاي خط و کلمه اسکريپت در ابتداي خط بعدي نوشته شود.