كلیه اطلاعات این سایت مربوط به شركت طراحی سایت - شركت نرم افزاری بهپردازان می باشد


شركت نرم افزاری بهپردازان

موضوع مقاله : کاربردهاي جالب و مفيد فلش مموري :

شرح : اگر تا به حال از حافظه‌هاي فلش تنها براي ذخيره سازي اطلاعات و به عنوان يک انبار ديجيتال استفاده مي کرديد، سخت در اشتباهيد. اين ابزار بندانگشتي کارکردهاي مفيد ديگري هم دارند که نبايد از آنها غفلت کنيد.

اين ابزار، امکانات و توانمندي هاي جالبي دارد که به برخي از آنها اشاره مي‌کنيم.

** اجراي نسخه‌هاي پرتابل برنامه هاي مختلف

حافظه هاي فلش در کنار ذخيره سازي انواع اطلاعات براي اجراي نسخه هاي پرتابل يا قابل حمل برنامه هاي مختلف هم قابل استفاده هستند. برنامه هايي که نياز به نصب ندارند و تنها با يک کليک از روي حافظه هاي فلش اجرا مي شوند.

يکي از انواع اين برنامه ها که بسيار کاربردي است اوپن آفيس نام دارد. اين برنامه تمامي امکانات برنامه آفيس مايکروسافت را در خود دارد.همچنين نبايد از نسخه هاي پرتابل مرورگرهايي مانند فايرفاکس و تاندربرد غفلت کرد که به ترتيب براي مرور وب و تبادل ايميل به کار مي روند. وقتي امکانات مجموعه آفيس با اين دو برنامه ترکيب شود، بخش اعظم نيازهاي اداري و تجاري هم رفع مي گردد.

براي کسب اطلاعات بيشتر در مورد برنامه هاي پرتابل قابل نصب بر روي حافظه هاي فلش مي توانيد به آدرس PortableApps.com مراجعه کنيد.

راه‌اندازي سيستم عامل

از حافظه هاي فلش براي راه اندازي يک سيستم عامل کامل با تمامي امکاناتش هم مي توان استفاده کرد. اين کار در مورد سيستم عامل هاي ويندوز و لينوکس بدون مشکل خاصي ممکن است.

هر چند امکانات نسخه هاي پرتابل اين سيستم عامل ها تفاوت هايي با نسخه هاي عاديشان دارد. اطلاعات بيشتر در اين زمينه در سايت هاي تخصصي فناوري و با انجام يک جستجوي ساده در دسترس است.

اتصال به شبکه‌هاي بي‌سيم

اگر يک شبکه بي سيم داريد مي توانيد با استفاده از تنظيمات مربوط به شبکه بي سيم در ويندوز پيکربندي مناسب را براي اتصال حافظه فلش خود به اين شبکه انجام دهيد.

با اين کار مي توان حافظه فلش را براي اتصال رايانه ها، چاپگرها و ديگر وسايل جانبي به يک شبکه بي سيم مورد استفاده قرار داد.

تنظيم مجدد کلمه عبور

اگر کلمه عبور خود در ويندوز را فراموش کنيد حتما به مشکل برمي خوريد. راه حل اين مساله آن است که اطلاعات ضروري در اين زمينه را ذخيره کنيد تا در صورت فراموشي يا هر مشکل ديگري به سرعت به اطلاعات مورد نظر دسترسي داشته باشيد.

در گذشته اين اطلاعات بر روي فلاپي ديسک ها ذخيره مي شد، اما امروزه با استفاده از حافظه هاي فلش هم مي توان اين اطلاعات را ذخيره کرده و در صورت لزوم آنها را اجرا کرد.

ارتقاء عملکرد سيستم

با استفاده از حافظه فلش مي توان عملکرد ويندوزهاي ويستا و ? را ارتقا داد. فناوري ReadyBoost به منظور افزايش سرعت ويندوز از طريق حافظه هاي فلش ابداع شده است.

اين فناوري از فضاي خالي موجود در حافظه فلش به عنوان حافظه اضافي کمکي براي افزايش ظرفيت حافظه Cache هارد ديسک رايانه استفاده مي کند.

از آنجايي که سرعت حافظه هاي فلش از حافظه هاي سنتي مغناطيسي بيشتر است، استفاده از آنها در اين زمينه سرعت سيستم و عملکرد آن را ارتقا مي دهد.دستور العمل هاي مربوط به اين کارکرد حافظه هاي فلش از طريق بخش کمک يا Help ويندوز در دسترس است.

مديريت انتقال اطلاعات

اگر از ويندوز XP استفاده مي کنيد مي توانيد براي بهبود و مديريت بهينه انتقال اطلاعات از USB Flash Drive Manager مايکروسافت استفاده کنيد. بعد از نصب اين برنامه کپي کردن فايل، تهيه نسخه پشتيبان از اطلاعات کل حافظه فلش يا هارد ديسک، تغيير برچسب درايو و حتي ايجاد فايل Autorun راحت تر مي شود.

تبديل به mp3 player

حافظه هاي فلش را با اعمال اندکي تغييرات مي توان به عنوان ابزاري براي گوش کردن به فايل هاي mp3 به کار برد. با اين کار در وقت و هزينه کاربر نيز صرفه جويي مي شود. براي اين کار کافيست فايل هاي موسيقي خود را بر روي حافظه فلش کپي کنيد و آن را به رايانه متصل کنيد. سپس نرم افزار Windows Media Player را اجرا کرده و فهرستي از قطعات موسيقي مورد علاقه تان را با استفاده از امکانات اين نرم افزار ايجاد کنيد.

حفاظت از اطلاعات حساس با رمزگذاري

اگر از حافظه فلش خود براي انتقال و نگهداري اطلاعات حساس و محرمانه استفاده مي کنيد، قادر خواهيد بود براي آن کلمه عبور تعيين کنيد تا هر کسي نتواند به محتواي آن دسترسي پيدا کند.
 Rohos Mini Drive از جمله ابزار امنيتي است که با استفاده از آن مي توانيد يک بخش يا پارتيشن حفاظت شده بر روي حافظه فلش ايجاد کرده و سپس براي آن کلمه عبور در نظر بگيريد. با اين کار امنيت خود را تضمين کرده ايد.

** مديريت وب سايت

با استفاده از حافظه هاي فلش حتي مي توان وب سايت هاي مورد نظر را مديريت کرد. اگر شما ادمين يک سايت هستيد مي توانيد با استفاده از برنامه Server2Go، انواع وب سرورهايي که از Apache، PHP، MySQL، Perl پشتيباني مي کنند را مديريت کنيد.نسخه پرتابل اين برنامه به راحتي و با يک کليک بر روي حافظه هاي فلش قابل استفاده است. اين برنامه که با همه نسخه هاي ويندوز سازگار است، از اکثر مرورگرهاي اينترنتي هم پشتيباني مي کند.

** قفل کردن رايانه

برنامه پرتابل Predator براي قفل کردن رايانه ها با استفاده از حافظه هاي فلش قابل استفاده است. اين برنامه کم حجم و کاربردي حافظه فلش را به يک کليد مطمئن مبدل مي کند.

با نصب اين برنامه اگر حافظه فلش به رايانه متصل باشد، همه چيز به طور عادي کار خواهد کرد، در غير اين صورت و به محض برداشتن حافظه فلش رايانه قفل خواهد شد و حتي صفحه کليد و موشواره هم از کار مي افتند و نمايشگر هم سياه مي شود.