كلیه اطلاعات این سایت مربوط به شركت طراحی سایت - شركت نرم افزاری بهپردازان می باشد


شركت نرم افزاری بهپردازان

موضوع مقاله : زبان اسکريپت نويسي چيست؟ :

شرح : زبان پردازه‌نويسي يا زبان اسکريپت‌نويسي، به نوعي از زبان‌هاي برنامه‌نويسي گفته مي‌شود که براي نوشتن پردازه‌ها استفاده مي‌شود.

پردازه‌ها يا اسکريپت‌ها برنامه‌هاي کوچکي هستند که به‌وسيله آن‌ها مي‌توان برخي وظايف تکراري و پراستفاده يا يک وظيفه طولاني را به طور خودکار انجام داد. معمولاً اين‌گونه وظايف به واژه‌پردازي در متن‌ها مربوط مي‌شوند.

در دهه ???? اولين پوسته‌هاي فرمان ساخته شدند. کاربران اين پوسته‌ها گاه مجبور بودند براي انجام امور خود، سلسله‌اي از دستورهاي تکراري يا مشابه را در پوسته وارد کنند. کم کم به پوسته‌ها قابليت‌هايي اضافه شد که کاربر با آن مي‌توانست الگوي دستورkmهاي خود را به پوسته اعلام کند و پوسته به طور خودکار دستورها را انجام مي‌داد. اين پيشرفت‌ها منجر به ساخت اولين اسکريپت‌هاي پوسته‌اي شد.

در واقع اسکريپت‌هاي اوليه برنامه‌هاي کوچکي بودند که به وسيله آن‌ها مي‌شد برخي وظايف تکراري و پراستفاده يا يک وظيفه طولاني را به طور خودکار انجام داد. زبان‌هاي اسکريپت‌نويسي امروزه پيشرفت‌هاي زيادي کرده‌اند. آنها در زمينه‌هايي چون کنترل وظايف و پوسته، واسط‌هاي گرافيکي کاربر، واژه‌پردازي، خدمت‌گزاران وب و خدمت‌گيرنده‌هاي وب استفاده مي‌شوند.