توربو اسمبلر

چکیده :

توربو اسمبلرتوربو اسمبلر (به انگلیسی: Turbo Assembler) یا TASM یک بست? اسمبلر توسعه‌یافته توسط بورلند است که روی ام‌اس-داس و مایکروسافت ویندوز اجرا می‌شود و کدهای ?? و ?? بیتی ایکس?? را تولید می‌کند. این اسمبلر می‌تواند همراه با مترجم‌های سطح بالای بورلند مانند توربو پاسکال، توربو بیسیک، توربو سی و توربو سی++ استفاده شود.

بسته توربو اسمبلر به همراه پیوند دهند? توربو (به انگلیسی: Turbo Linker) ارائه شده و با اشکال‌زدای توربو (به انگلیسی: Turbo Debugger) نیز سازگار است. توربو اسمبلر می‌تواند کدهای مایکروسافت ماکرو اسمبلر را نیز اسمبل کند. از نسخ? ??? به بعد، از برنامه‌نویسی شیءگرا نیز پشتیبانی می‌کند. آخرین نسخ? این اسمبلر ??? است که فایل‌های آن مورخ ???? هستند و تا سال ???? اصلاح شده‌اند؛ این اسمبلر همراه با دلفی و سی++بیلدر عرضه می‌گردد.

لیزی اسمبلر (به انگلیسی: Lazy Assembler) یک اسمبلر آزاد است که زیر نظر بورلند نیست ولی با توربو اسمبلر سازگار است، ضمن اینکه برخلاف توربو اسمبلر از دستورهای جدیدی مانند MNI) SSE4 ،(PNI) SSE3 ،SSE2 ،SSE ،MMX) و 3DNow!Pr پشتیبانی می‌کند. این اسمبلر آخرین بار در ? اوت ???? به نسخ? ???? به‌روزرسانی شد؛ وب‌گاه رسمی آن دیگر در دسترس نیست ولی برنام? آن هنوز قابل دانلود است.