مالتی مدیا چیست؟

چکیده :

مالتی مدیا چیست؟
برای شروع و قبل از آنكه بخواهم مطالبی را در مورد نرم افزار Macromedia Director كه یك نرم افزار تولید چند رسانه ای است ارائه بدم بهتر دیدم تعریف مختصری از مالتی مدیا(به روایتی مولتی مدیا) ارائه دهم.
تا قبل از آمدن سیستم عامل ویندوز، واژه مالتی مدیا در فرهنگ كامپیوتر وجود نداشت. چند سال پیش از آن حتی كارت صوتی هم شناخته نشده بود. با ورود ویندوز ?? و همچنین بهبود كیفیت صوت و تصویر كامپیوتر ها، مالتی مدیا(یا چند رسانه ای) بعنوان یك تكنولوژی مطرح شد. یك نرم افزار مالتی مدیا نرم افزاری است كه این ویژگی ها را داشته باشد:

متن، تصویر(شامل تصاویر ثابت، فیلم، و انیمیشن)، و صدا( گفتار و موزیك). البنه بعضی ها تعامل یا Interaction را نیز در این دسته می گنجانند. ولی در واقع تعامل یك مكمل برای مالتی مدیا محسوب میشود و چنین نرم افزاری( مالتی مدیائی كه امكان تعامل داشته باشد) را Interactive multimedia یا چند رسانه ای تعاملی می نامند. البته امروزه وجود صوت و تصویر در اكثر نرم افزار ها، قضیه را خیلی عادی كرده است ولی در آغاز كار، نرم افزار های مالتی مدیا بسیار لوكس و چشمگیر بودند. تا جائی كه شركت اینتل آخرین مدل پنتیوم خود را با نام Pentium mmx یعنی پنتیوم با ضمایم چند رسانه ای به بازار عرضه كرد.