موضوع مقاله :

کاربردهای فن آوری Ajax

چکیده :

کاربردهای فن آوری Ajax


شرح : اگر شما میخواهید یک برنامه نویس خوب وب باشید، تسلط بر فن آوری های پیشرفته ای همچون Ajax از ضروریات کارتان خواهد بود. با توجه به توضیحاتی که ارائه کرده ایم، قطعاً نمیتوان فهرست مشخصی از کاربردهای Ajax ارائه کرد چون این فن آوری میتواند در بخشهای مختلف کاربرد داشته باشد اما در اینجا برخی کارکردهای رایج و مهم Ajax را بطور مختصر بررسی می کنیم:

    بررسی وجود کاربر مشابه در هنگام ثبت نام کاربران: یکی از کاربردهای نسبتاً ساده ولی در عین حال مفید Ajax، بررسی دیتابیس سایت در هنگام ثبت نام کاربران جدید میباشد. فرض کنید کاربری قبلاً در سایت شما با یک نام کاربری خاص ثبت نام کرده است، اکنون کاربر دیگری میخواهد با همین نام کاربری ثبت نام کند و احتمالاً شما نمیخواهید دو کاربر با یک نام کاربری یکسان ثبت نام کنند. در حالت معمول شما میتوانید پس از فشردن دکمه ثبت نام توسط کاربر و در کد مربوط به دکمه ثبت نام، دیتابیس را بررسی کرده و در صورت وجود نام کاربری یکسان، عملیات ثبت کاربر جدید را متوقف کنید یا به کاربر پیام بدهید. در هر صورت به این ترتیب یک postback کامل خواهید داشت که شاید چندان خوشایند کاربر نباشد. اما به کمک Ajax میتوانید عملیات postback را حذف کرده و سرعت کار را افزایش دهید. کافیست یک تابع استاتیک (WebMethod) در کد سرور بنویسید که دیتابیس را چک کرده و در صورت وجود نام کاربری مشابه یک مقدار مشخص بازگشت دهد. سپس میتوانید در تابع client مربوط به خروج از کادر متنی نام کاربری یا در تابع client مربوط به کلیک دکمه ثبت نام، از طریق JQuery این تابع را فراخوانی نمایید و در صورت وجود نام کاربری یکسان در دیتابیس پیامی به کاربر بدهید و البته اجازه اجرای کد سرور را نیز ندهید. به این ترتیب احتیاجی به رفرش صفحه نخواهد بود، همین تکنیک را میتوانید به صورتهای دیگری نیز استفاده کنید.
    احتمالاً نحوه نمایش commentها در سایت facebook یا نمایش تصاویر در بخش جستجوی تصاویر google توجه شما را جلب کرده است. هر دو سایت رویکرد مشابهی دارند، در ابتدا بخش کوچکی از اطلاعات را نمایش میدهند تا صفحه خیلی سریع بارگذاری شود، سپس در صورت لزوم اطلاعات بیشتر را آرام آرام بارگذاری می کنند. شما نیز میتوانید به کمک Ajax این تکنیک زیبا را شبیه سازی کنید. به این منظور باید یک تابع سرور برای ایجاد اطلاعات صفحات جدید در قالب html بسازید، و این تابع را در رویداد scroll down صفحه فراخوانی کنید. در این صورت وقتی کاربر صفحه را scroll کرده و به انتهای صفحه برسد تابع استاتیک مربوطه از JQuery Ajax اجرا شده و محتوای صفحه جدید به مرورگر ارسال میشود. سپس شما این محتوای جدید را در صفحه نمایش میدهید. البته از آنجاییکه مرورگر چیزی جز html نمیفهمد شما هم باید صرفاً محتوای html ارسال کنید، یعنی تابع استاتیک سرور باید اطلاعات را به فرمت html تولید کرده و به صورت رشته ارسال کند. حتی شما میتوانید در زمان اجرای پشت صحنه تابع سرور دریافت صفحات (که ممکن یکی دو ثانیه طول بکشد) یک فایل gif animated را در صفحه پخش کنید تا کاربر متوجه شود که صفحات جدید به زودی نمایش داده میشوند.
    یکی از کاربردهای مفید Ajax در توسعه وب، انجام فعالیتهای دیتابیسی در پشت صحنه میباشد. از آنجا که عملیات مربوط به دیتابیس همواره سنگین و زمان بر بوده و میتواند موجب کندی اجرای صفحات وب شود، شما میتوانید برخی از عملیاتهای مربوط به دیتابیس از جمله و خواندن و نوشتن و یا حذف از دیتابیس را توسط Ajax انجام دهید. به این ترتیب احتیاجی به رفرش صفحه نخواهد بود و در نتیجه سرعت اجرای سایت شما افزایش خواهد یافت. البته بخاطر داشته باشید که ممکن است به دلایل مختلف (از جمله عدم پشتیبانی مرورگر یا غیر فعال کردن جاوا اسکریپت توسط کاربر) امکان استفاده از Ajax وجود نداشته باشد، و در این شرایط شما باید سناریوی دیگری را به منظور مدیریت فعالیتهای دیتابیس به پیش ببرید.