كلیه اطلاعات این سایت مربوط به شركت طراحی سایت - شركت نرم افزاری بهپردازان می باشد


شركت نرم افزاری بهپردازان

موضوع مقاله : کاربردهاي فن آوري Ajax :

شرح : اگر شما ميخواهيد يک برنامه نويس خوب وب باشيد، تسلط بر فن آوري هاي پيشرفته اي همچون Ajax از ضروريات کارتان خواهد بود. با توجه به توضيحاتي که ارائه کرده ايم، قطعاً نميتوان فهرست مشخصي از کاربردهاي Ajax ارائه کرد چون اين فن آوري ميتواند در بخشهاي مختلف کاربرد داشته باشد اما در اينجا برخي کارکردهاي رايج و مهم Ajax را بطور مختصر بررسي مي کنيم:

    بررسي وجود کاربر مشابه در هنگام ثبت نام کاربران: يکي از کاربردهاي نسبتاً ساده ولي در عين حال مفيد Ajax، بررسي ديتابيس سايت در هنگام ثبت نام کاربران جديد ميباشد. فرض کنيد کاربري قبلاً در سايت شما با يک نام کاربري خاص ثبت نام کرده است، اکنون کاربر ديگري ميخواهد با همين نام کاربري ثبت نام کند و احتمالاً شما نميخواهيد دو کاربر با يک نام کاربري يکسان ثبت نام کنند. در حالت معمول شما ميتوانيد پس از فشردن دکمه ثبت نام توسط کاربر و در کد مربوط به دکمه ثبت نام، ديتابيس را بررسي کرده و در صورت وجود نام کاربري يکسان، عمليات ثبت کاربر جديد را متوقف کنيد يا به کاربر پيام بدهيد. در هر صورت به اين ترتيب يک postback کامل خواهيد داشت که شايد چندان خوشايند کاربر نباشد. اما به کمک Ajax ميتوانيد عمليات postback را حذف کرده و سرعت کار را افزايش دهيد. کافيست يک تابع استاتيک (WebMethod) در کد سرور بنويسيد که ديتابيس را چک کرده و در صورت وجود نام کاربري مشابه يک مقدار مشخص بازگشت دهد. سپس ميتوانيد در تابع client مربوط به خروج از کادر متني نام کاربري يا در تابع client مربوط به کليک دکمه ثبت نام، از طريق JQuery اين تابع را فراخواني نماييد و در صورت وجود نام کاربري يکسان در ديتابيس پيامي به کاربر بدهيد و البته اجازه اجراي کد سرور را نيز ندهيد. به اين ترتيب احتياجي به رفرش صفحه نخواهد بود، همين تکنيک را ميتوانيد به صورتهاي ديگري نيز استفاده کنيد.
    احتمالاً نحوه نمايش commentها در سايت facebook يا نمايش تصاوير در بخش جستجوي تصاوير google توجه شما را جلب کرده است. هر دو سايت رويکرد مشابهي دارند، در ابتدا بخش کوچکي از اطلاعات را نمايش ميدهند تا صفحه خيلي سريع بارگذاري شود، سپس در صورت لزوم اطلاعات بيشتر را آرام آرام بارگذاري مي کنند. شما نيز ميتوانيد به کمک Ajax اين تکنيک زيبا را شبيه سازي کنيد. به اين منظور بايد يک تابع سرور براي ايجاد اطلاعات صفحات جديد در قالب html بسازيد، و اين تابع را در رويداد scroll down صفحه فراخواني کنيد. در اين صورت وقتي کاربر صفحه را scroll کرده و به انتهاي صفحه برسد تابع استاتيک مربوطه از JQuery Ajax اجرا شده و محتواي صفحه جديد به مرورگر ارسال ميشود. سپس شما اين محتواي جديد را در صفحه نمايش ميدهيد. البته از آنجاييکه مرورگر چيزي جز html نميفهمد شما هم بايد صرفاً محتواي html ارسال کنيد، يعني تابع استاتيک سرور بايد اطلاعات را به فرمت html توليد کرده و به صورت رشته ارسال کند. حتي شما ميتوانيد در زمان اجراي پشت صحنه تابع سرور دريافت صفحات (که ممکن يکي دو ثانيه طول بکشد) يک فايل gif animated را در صفحه پخش کنيد تا کاربر متوجه شود که صفحات جديد به زودي نمايش داده ميشوند.
    يکي از کاربردهاي مفيد Ajax در توسعه وب، انجام فعاليتهاي ديتابيسي در پشت صحنه ميباشد. از آنجا که عمليات مربوط به ديتابيس همواره سنگين و زمان بر بوده و ميتواند موجب کندي اجراي صفحات وب شود، شما ميتوانيد برخي از عملياتهاي مربوط به ديتابيس از جمله و خواندن و نوشتن و يا حذف از ديتابيس را توسط Ajax انجام دهيد. به اين ترتيب احتياجي به رفرش صفحه نخواهد بود و در نتيجه سرعت اجراي سايت شما افزايش خواهد يافت. البته بخاطر داشته باشيد که ممکن است به دلايل مختلف (از جمله عدم پشتيباني مرورگر يا غير فعال کردن جاوا اسکريپت توسط کاربر) امکان استفاده از Ajax وجود نداشته باشد، و در اين شرايط شما بايد سناريوي ديگري را به منظور مديريت فعاليتهاي ديتابيس به پيش ببريد.