چیست؟ Net Framework

چکیده :

چیست؟ Net Frameworkفناوریی است كه در توسعه‌ی ASP.Net ضروری بوده و سرویس‌هایی نظیر ایجاد فرم‌های ویندوز و فن‌آوری جدید rich client development را ارائه می‌دهد و شامل دو بخش است:

? Common Language Run time
- محیط run time ای ایجاد می‌كند كه در آن كدهای نوشته شده به زبان های .Net اجرا می‌شود. آن، مدیریت اجرای كدهای .Net را نیز بر عهده دارد كه شامل مدیریت حافظه و اشیاء می‌باشد. علاوه بر سرویس‌های مدیریتی، اشكال زدایی، رسیدگی به استثنائات و وراثت در میان چند زبان را داراست. لازمه‌ی اجرای این وظایف آن است كه كامپایلرهای زبان از CLS پشتیبانی می‌كند. كامپایلرها، كدهای نوشته شده را به كد میانی MSIL تبدیل می‌نماید. سپس در زمان نصب و یا در حین اجرا ، به كد ماشین تبدیل می‌گردند.

? Class Library – مجموعه‌ای از كلاس‌های .Net است كه برنامه‌نویسان را قادر می‌سازد تا از برنامه‌های كاربردی خود استفاده نمایند. این كلاسها توسط محفظه‌هایی به نام Name space سازماندهی می‌شوند.

.Net Frame work شامل كامپایلر زبانهای C# ، Visual Basic و JScript است، همچنین می‌توان زبانهای دیگری نظیر Cobol.Net و Perl را نیز به آن افزود.

- Visual Studio.Net – جهت افزایش سرعت و راحتی برنامه‌نویسی مورد استفاده قرار می‌دهند. یك محیط توسعه مجتمع IDE است كه زبانهای Visual Basic ، Visual C ++ و C# را دارا بوده و همچنین قابلیت‌هایی نظیر خطایابی و اشكال‌زدایی از این محیط بصورت اشتراكی استفاده می‌كنند.