محیط دات نت چیست؟

چکیده :

محیط دات نت چیست؟احتمالا بسیاری از شما هنگام نصب برنامه ای در یکی از نسخه های ویندوز با پیغامی مبتنی براینکه این برنامه برای اجرا شدن نیاز به نسخه ای از .NET Framework  دارد مواجه شده اید و از طرفی اگر شما به تازگی توسعه نرم افزار تحت چارچوب .NET را شروع کرده اید،  سوالاتی از قبیل .NET Framework چیست؟

و چرا باید روی سیستم عامل مقصد نصب باشد؟ ذهنتان را مشغول کرده است. در این نوشتار سعی می شود تا دید مناسبی از این چارچوب نرم افزاری ارایه شود و شناختی سطحی از چیستی و عملکرد .NET Framework به خواننده القا شود.

.NET Framework چارچوب نرم افزاری ?? ساله ای برای سیستم عامل ویندوز است که توسط مایکروسافت توسعه داده می شود و از دو بخش اساسی FCL و CLR تشکیل شده است.

FCL کوتاه شده Framework Class Library در واقع همان کتابخانه عظیم .NET Framework می باشد که کلاس ها، ساختارها و بطور کلی اشیاء مختلفی را برای استفاده در رابط کاربری، ارتباط با پایگاه داده، ایجاد گرافیک ها، عملیات رمز نگاری، برنامه های وب و موارد بسیاری دیگر در اختیار توسعه دهنده نرم افزار قرار می دهد. این کتابخانه تماما توسط تیم مایکروسافت توسعه داده شده است و از یکپارچگی و سازگاری درونی بسیار مناسبی برخوردار است.

FCL این قابلیت ها را در تمام زبان هایی که از .NET Framework استفاده میکنند به اشتراک میگذارد و شما به راحتی می توانید با زبان های Visual Basic، C#، J# و … از DLL های این کتابخانه استفاده کنید.

شاید به این فکر می کنید که می توان با قرار دادن DLL های استفاده شده از FCL در کنار فایل اجرایی برنامه آن را قابل حمل و بی نیاز از نصب .NET Framework بر سیستم مقصد کرد، اما اینظور نیست! در واقع پایه و اساس چارچوب .NET بخش CLR یا Common Language Runtime می باشد که به عنوان ماموری در زمان اجرا کد برنامه را مدیریت می کند و وظایفی از قبیل مدیریت حافظه و ترد ها را در کنار تامین امنیت و پایداری اجرای برنامه برعهده دارد. باید توجه داشت که CLR برای اجرای کد برنامه فقط با زبان میانه ی مایکروسافت در تعامل است پس هر کد نوشته شده در هر یک از زبان های .NET باید ابتدا به Microsoft Intermediate Language (MSIL) کامپایل شود و سپس CLR آن را اجرا و به زبان ماشین تبدیل کند.

این یکپارچگی به CLR امکان می دهد تا بتواند مدیریت و زباله روبی حافظه، مدیریت خطا و حفظ سلامت نوع داده را برای برنامه های تحت NET فراهم آورد. اکنون می دانید که اگر قصد تولید نرم افزار با استفاده از تکنولوژیه .NET Framework را دارید باید قبل از هر چیز آن را بر روی سیستم هدف نصب کنید اما نگران نباشید، نسخه های جدید ویندوز بسته به زمان عرضه آن ها خود دارای نسخه ای از .NET Framework به صورت پیش فرض هستند و به مرور زمان این همخوانی بیشتر شده است.