موضوع مقاله :

ای جکس چیست ؟

چکیده :

ای جکس چیست ؟


شرح :
واژه Ajax با تلفظ <ای جكس> یا <ای ژاكس> سرنام عبارت Asynchronous JavaScript and XML و به معنی <تركیب نامتقارن جاوا اسكریپت و>XML است. ماهیت صفحات وب و پروتكل HTTP به گونه ای است كه به طور معمول وقتی درحال وب گردی هستیم، به ازای هر كنش و واكنش میان ما و سایتی كه در حال كار با آن هستیم، كل یك صفحه وب از نو بارگذاری و تازه سازی (refresh) می شود.

ای جكس فناوری جدیدی است كه تغییر محسوسی را در این سناریو به وجود می آورد؛ به این ترتیب كه به جای بارگذاری مجدد كل صفحه، فقط قسمتی تغییر می كند كه قرار است اطلاعات جدید را به نمایش درآورد و كلیه عملیات ارسال اطلاعات و دریافت نتایج در پشت صحنه انجام می شود.

در نتیجه هیچ گاه صفحه سفید و خالی وب در فواصل كنش و واكنش های هنگام كار با مرورگر دیده نمی شود و احساسی مشابه تجربه كار با یك نرم افزار دسكتاپ به كاربر دست می دهد.میتوان در یک جمله گفت Ajax ما را قادر میسازد بخشهایی از صفحه را بدون بارگذاری کل صفحه (refresh) به روز رسانی کنیم. مسلماً این قابلیتی است که خیلی ها به دنبال آن هستند زیرا بارگذاری مجدد صفحات وب همواره زمانبر و خسته کننده است ضمن اینکه باعث میشود پهنای باند کاربر نیز بیش از حد مصرف شود. Ajax تکنیکی برای ایجاد صفحات وب سریع و پویا میباشد. Ajax به صفحات وب این امکان را میدهد که به صورت غیر همزمان و تنها با تبادل اطلاعات اندکی با سرور، بخشی از صفحه را به روز رسانی کنند. به این ترتیب میتوان تنها بخش(هایی) از صفحه را بدون بارگذاری کل صفحه به روز رسانی کرد. در صورتی که صفحات معمولی باید کل صفحه را به منظور تغییر محتوا به روز رسانی کنند. بسیاری از سایتهای معروف از جمله Google Maps، Gmail، YouTube و Facebook به شکل وسیعی از این فن آوری استفاده می کنند.