كلیه اطلاعات این سایت مربوط به شركت طراحی سایت - شركت نرم افزاری بهپردازان می باشد


شركت نرم افزاری بهپردازان

موضوع مقاله : سرگرداني وايبر و شبکه‌هاي اجتماعي :

شرح : مهلت يک ماهه معاون قوه قضاييه به وزرات ارتباطات براي ساماندهي شبکه‌هاي اجتماعي موبايلي در حالي به پايان مي‌رسد که با امضاي تفاهم نامه‌اي مقرر شده است که فاز اول سامانه پالايش هوشمند فضاي مجازي تا پايان خرداد سال ???? به بهره برداري برسد.

به گزارش خبرگزاري فناوري اطلاعات ايران از ايسنا، آخرين روزهاي شهريورماه معاون اول قوه قضائيه با ارسال نامه‌اي‌ به وزير ارتباطات خواستار فراهم‌آوري زمينه و بستر فني مورد نياز مسدودسازي و کنترل اطلاعاتي موثر شبکه‌هاي اجتماعي نظير وآتس‌اپ، وايبر و تانگو ظرف يک ماه آينده شده و اعلام کرد در غير اينصورت قوه قضائيه نسبت به اين امر اقدام خواهد کرد.

البته هنوز مدت زيادي از صحبتهاي محسني اژه‌اي نگذشته بود که شوراي عالي فضاي مجازي از طراحي و ارائه نرم‌افزاري براي پالايش محتواهاي نامناسب و فيلترينگ هوشمند خبر داد.

پس از اين نيز وزير ارتباطات و رييس قوه قضاييه در يک روز در قالب دو نشست خبري متفاوت به موضع‌گيري درباره اين موضوع پرداختند و رييس قوه قضاييه خاطرنشان کرد: مسوولان عالي قضايي هيچ علاقه‌اي به مسدود سازي شبکه‌هاي اجتماعي ندارند و توصيه‌ مشتفقانه دستگاه قضا اين است که دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط به پالايش اين فضا کمک کنند.

با طرح اين موضوع اين گونه به نظر رسيد که قوه قضاييه ديگر اصراري بر فيلترينگ شبکه‌ها ندارد البته با اين وجود در صحبتهاي متعدد اين گونه عنوان مي‌شد که در نهايت تصميم‌گيري کلي درباره اين شبکه‌ها و وضعيت آنها در شوراي عالي فضاي مجازي بررسي خواهد شد.

در آخرين روزهاي هفته گذشته اخباري نيز درباره برگزاري جلسه شوراي عالي فضاي مجازي پس از وقفه‌اي چهار ماهه منتشر شد و گفته مي شد قرار است در جلسه اين شورا براي آينده شبکه‌هاي اجتماعي موبايلي نيز تعيين تکليف شود. البته تنها چند ساعت پس از انتشار خبر تشکيل اين شورا اين گونه اعلام شد که اين جلسه براي مدتي به تعويق افتاده است.

حال امروز در شرايطي مهلت يک ماهه محسني اژه‌اي به وزارت ارتباطات به پايان مي‌رسد که وزير ارتباطات و برخي معاونان او براي شرکت در اجلاس‌هاي بين المللي راهي کره جنوبي شده‌اند و توضيحي در اين باره داده نشده که درنهايت با وجود صحبت‌هاي آيت‌الله لاريجاني مبني بر عدم علاقمندي قوه قضائيه مبني بر مسدودسازي شبکه‌هاي اجتماعي، آيا همچنان مهلت يک ماهه معاون او پابرجا خواهد بود يا خير؟

طي روزهاي گذشته بسياري از کاربران اين شبکه‌ها جوياي اين بودند که شبکه‌هايي مانند وايبر مسدود مي‌شوند يا خير؟ با اين حال در آخرين روز از فرصت يک ماهه تاکنون نه مسئولان قوه قضائيه صحبتي از آينده فعاليت اين شبکه‌ها کرده‌اند و نه متوليان وزارت ارتباطات در اين باره اعلام موضع کرده‌اند.

تنها اتفاقي که شايد به اين موضوع بي ارتباط نباشد تفاهم نامه مشترکي است که ميان شرکت ارتباطات زيرساخت با پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات و بدون حضور خبرنگاران به مضا رسيده است. در نهايت شرکت زيرساخت که يکي از چهار شرکت اصلي زيرمجموعه وزارت ارتباطات به شمار مي‌رود اخباري در اين زمينه را برروي سايت خود گذاشته و اعلام کرده است: «طي مراسمي با حضور مسئولان شرکت ارتباطات زيرساخت و پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات تفاهم نامه طراحي مدل جديد پالايش هوشمند شبکه‌هاي مجازي امضاء شد.

بنا بر اعلام شرکت ارتباطات زيرساخت اين تفاهم نامه پس از طرح و تصويب مدل مفهومي پالايش هوشمند در کميسيون امنيت شوراي عالي فضاي مجازي به منظور توسعه فناوريهاي ارتباطي و اطلاعاتي بر اساس اصول و ضوابط فرهنگي و اجتماعي کشور به مرحله اجراء در آمده است.

در اين تفاهم نامه که بين شرکت ارتباطات زيرساخت به نمايندگي از وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات به عنوان مرجع پژوهشي و علمي حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات منعقد مي‌شود، مقرر شده است که فاز اول سامانه پالايش هوشمند فضاي مجازي تا پايان خرداد سال ???? به بهره برداري برسد.

اين پروژه براي حداقل سازي عوارض مدل سلبي موجود که انسداد عمومي صفحات اينترنتي را دربرمي‌گيرد و با توجه به گستره درخواست هاي متعدد کاربران مبني بر دسترسي به صفحات و اطلاعات علمي و تخصصي موجود در فضاي اينترنت، طراحي و اجرايي مي شود.

با اجراي مدل جديد، علاوه بر رفع نگراني‌هاي صاحب نظران فرهنگي و ديني و نهادهاي ذي ربط، محتواي موجود در صفحات اينترنتي شامل متن، عکس و ويدئو… بر اساس نياز واقعي طيف مخاطبان در لايه‌هاي مختلف دسته بندي و مديريت مي شود.

با بهره گيري از اين سامانه که به صورت هوشمند طراحي و اجرايي مي شود امکان تفکيک، مميزي و پالايش صفحات زير مجموعه سايت هاي اينترنتي فراهم شده و اين سايت ها به صورت کامل مسدود نمي شود.

بر اساس اين گزارش، با اجرايي شدن اين پروژه علاوه بر استفاده از ظرفيت علمي و دانش فني شرکت‌هاي دانش بنيان و مراکز علمي و دانشگاهي کشور در راستاي بومي سازي فناوريهاي نوين ارتباطي، انقلابي در مسير صيانت فرهنگي و اجتماعي فضاي مجازي کشور صورت مي گيرد.»