ابر رایانه ای که با اب داغ خنک می شود

چکیده :

ابر رایانه ای که با اب داغ خنک می شودشرکت IBM اعلام کرد ابررایانه‌ای که به دلیل داشتن سیستم خنک کننده آب گرم در نوع خود اولین به شمار می‌رود را در موسسه فدرال تکنولوژی زوریخ در سوئیس نصب کرده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، این ابررایانه که Aquasar نام دارد نه تنها قادر است تا بیش از 40 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کند، بلکه با به کارگرفتن حرارت سیستم‌های رایانه‌ای و ورود آن به سیستم‌های حرارتی ساختمان‌ها، منجر به کاهش 85 درصدی انتشار دی اکسید کربن خواهد شد.
طی ماه‌های گرم تابستانی یکی از بهترین مکان‌ها برای کارکردن اتاق سرور شبکه رایانه‌های یک شرکت است که در آن برای جلوگیری از داغ شدن پردازشگرها از سیستم‌های خنک کننده‌ی قوی استفاده می‌شود. IBM که معتقد است این سیستم چندان با کاهش مصرف انرژی همخوانی ندارد، راهکار جدید و خلاقانه‌ای را برای خنک سازی سیستم‌های رایانه‌ای ابداع کرد که در آن از آب داغ به عنوان ماده خنک کننده استفاده می‌شود.
آب گرم به تمامی پردازشگرها این امکان را می‌دهد که به خوبی در حرارت پایین‌تر از حداکثر مجاز کار کنند و این ماده سرد کننده چهار هزار بار موثرتر از هوا حرارت پردازشگرها را کاسته و طی این فرایند با وارد کردن حرارت مازاد به سیستم حرارتی ساختمان از میزان مصرف انرژی خواهد کاست.
به گفته محققان IBM با ابداع این ابررایانه در واقع مشارکت مهمی در توسعه ابررایانه‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای پایدار و کم مصرف انجام شده است زیرا در آینده‌ای نه چندان دور محاسبه‌ی میزان کارایی رایانه‌ها در وات و به نسبت میزان دی اکسید کربنی که از آن‌ها منتشر می‌شود، بسیار حیاتی خواهد بود.
استفاده آزمایشی از ابررایانه Aquasar نشان داد این ابررایانه با عملکرد و سرعت پردازشی برابر 6 پتا فلاب از بهره‌وری انرژی برابر 450 مگافلاب بر وات برخوردار است در حالیکه می‌تواند در حدود 9 کیلووات انرژی حرارتی را وارد سیستم حرارتی ساختمان کند.
بر اساس گزارش سی نت، قدم بعدی طی سه سال آینده تمرکز بر روی عملکرد و ویژگی های سیستم خنک کننده است تا بتوان ویژگی‌های آن را برای سیستم‌های رایانه‌ای آینده بهبود داد.