محافظت در برابر ویروس ها

چکیده :

محافظت در برابر ویروس هایک‌سری دستورالعمل‌های ساده برای اجتناب از ویروس‌ها وجود دارد که با پیروی از آن‌ها می‌توان تا حد بسیار زیادی شر ویروس‌ها و بدافزارها در امان ماند.
هیچ گاه پیوست‌های یک ایمیل ناشناس را باز نکرده و بر روی لینک‌های موجود در آن کلیک نکنید. نویسندگان ویروس تمایل به فریب کاربران برای کلیک بر روی لینک‌هایی دارند که آن‌ها را به وب سایت‌های خرابکار هدایت می‌کنند.
به دوستان خود اطلاع دهید که هیچ‌گاه بر روی لینکی کلیک نکنند مگر این‌که توضیح کوتاهی در مورد آن در ایمیل موجود باشد.
در صورتی که سرویس ایمیل شما دارای امکان باز کردن اتوماتیک لینک‌ها است، این امکان را غیر فعال سازید. در غیر این صورت ممکن است تن‌ها با باز کردن ایمیل، ویروسی را به صورت اتوماتیک فعال سازید.
قضیه‌ی فوق در مورد دیگر پیغام‌ها، مانند پیغام‌هایی که در facebook، اتاق‌های چت و غیره دریافت می‌کنید نیز صادق است. از آن‌جایی که گاهی اوقات این پیغام‌ها شما را به بدافزارها هدایت می‌کنند، به منبع پیغام توجه کافی را مبذول کنید.
به برخی علامت‌های غیرعادی نیز توجه کنید. برای مثال املای غلط یک کلمه یا وجود اشتباهات دستوری در متن پیغام، به خصوص اگر فرستنده پیغام غالبا موارد فوق را رعایت می‌کند، می‌تواند مشکوک باشد، در صورتی که یک ایمیل یا پیغام مشکوک را مشاهده کردید به فرستنده آن اطلاع دهید، زیرا ممکن است قربانی هکرها شده و اطلاعات رمز عبور وی به سرقت رفته باشد.
وب سایت‌های مشکوک را صرف نظر از اطلاعاتی که ارائه می‌دهند، به هیچ وجه مورد بازدید قرار ندهید. بسیاری از مرورگرهای فعلی به شما در مورد وب سایت های حاوی بدافزار هشدار می‌دهند. این هشدارها را جدی گرفته و از وب سایت‌های مذکور دوری گزینید.
به پنجره‌هایی که در زمان گشت و گذار در وب بالا می‌آیند، کاملا دقت کرده و در صورتی که نشان دهنده نیاز به نصب یک درایور ویدیوی جدید برای دیدن فیلمی هستند، بسیار با احتیاط عمل کنید. زیرا این روش یکی از تاکتیک‌های اصلی انتشار بدافزار است.
حداقل هفته‌ای یک بار برنامه‌ی آنتی ویروس را اجرا کرده و سیستم خود را اسکن کنید، هم چنین باید مطمئن باشید که نرم افزارهای آنتی ویروس و سیستم عامل، همواره به روز بوده و اصلاحیه‌های آن‌ها به موقع نصب شده است.
درست است که اجتناب از ویروس‌ها کار سختی به نظر می‌رسد ولی به یاد داشته باشید، این کار بسیار راحت‌تر از اصلاح رایانه یی است که مورد حمله بدافزارها قرار گرفته است.